https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazsky-magistrat-chysta-vystavbu-nove-kompostarny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražský magistrát chystá výstavbu nové kompostárny

6.6.2019 00:11 | PRAHA (ČTK)
Pražský magistrát chystá výstavbu nové kompostárny. První kompostárnu spustila Praha v roce 2017 ve Slivenci (na snímku).
Pražský magistrát chystá výstavbu nové kompostárny. První kompostárnu spustila Praha v roce 2017 ve Slivenci (na snímku).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Blanka Štiková / Ekolist.cz
Pražský magistrát chystá výstavbu nové kompostárny. Stát by mohla na pozemcích v Horní Ladě v Praze 14. Novinářům to včera řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Na kolik výstavba vyjde a kdy by začala, zatím není jasné. Kromě kompostárny plánuje vedení města stavbu bioplynové stanice v Malešicích. První kompostárnu spustila Praha v roce 2017 ve Slivenci.
 

Nové zařízení bude podle Hlubučka schopno zpracovat 15.000 tun bioodpadu ročně. Do kompostárny by lidé zejména z okrajových částí Prahy mohli vozit trávu, listí nebo štěpku.

Z centra by byl bioodpad odvážen do nové bioplynové stanice. V centru totiž lidé a restaurace vyprodukují zejména tzv. gastroodpad, který není vhodné vozit do kompostárny. Stanice by mohla být v Malešicích a měla by produkovat stlačený plyn pro pohon vozidel a také elektrickou energii. Pražské služby (PSAS) si nechávají vypracovat studii, která ukáže, kde by mohla bioplynová stanice stát, jak bude fungovat a na kolik vyjde.

Kromě slivenecké kompostárny mají lidé možnost objednat si kontejnery na kompost, které jednou za 14 dní PSAS vyváží. Nádoby jsou uzpůsobeny tak, aby byl biodpad provzdušněný a aby byla z odpadu odvedena vlhkost. Za uplynulých sedm let bylo svezeno celkem 47.000 tun biologicky rozložitelného odpadu. Nejvíce to bylo v roce 2017, kdy v hnědých popelnicích skončilo 8000 tun bioodpadu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist