https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazsky-parku-u-cenku-bude-konkurenci-stromovce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražský park U Čeňku bude konkurencí Stromovce

19.11.2017 01:09 | PRAHA (Ekolist.cz)
Radní Jana Plamínková ukazuje na mapě park U Čeňku.
Radní Jana Plamínková ukazuje na mapě park U Čeňku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Praha.eu
Na území mezi Černým Mostem, Horními Počernicemi, Dolními Počernicemi, Hostavicemi a Kyjemi vzniká multifunkční rekreační park, který svou rozlohou téměř 100 hektarů může konkurovat i Stromovce. Nedávno byla dokončena základní kostra Parku U Čeňku, který bude nyní doplněn o další rekreační prvky, cestní síť a mobiliář. Informuje o tom pražský magistrát.
 

První myšlenka využití zanedbaných volných ploch pro rekreaci obyvatel východní části Prahy vznikla v roce 2000, tehdy si hlavní město Praha nechalo vypracovat tzv. urbanistickou studii. Na skutečnou realizaci parku si však Pražané museli mnoho let ještě počkat. Základní kostra nového parku byla vytvořena během první etapy v letech 2015-2016, ve které došlo k terénním úpravám a modelaci terénu, řešily se inženýrské sítě a parkování na okraji zelené plochy. Na jaře 2016 Lesy hl. m. Prahy doplnily parkové plochy solitérními výsadbami 250 vzrostlých stromů (duby, javory, jabloně, hrušně, borovice). Na dalších volných plochách určených k zalesnění lesníci vysadili na 7 000 sazenic lesních dřevin, převážně dubu letního, který doplnili sazenicemi lípy, habru, modřínu či jedle.

Nynější etapa v sobě zahrnuje například výstavbu dětského hřiště s herními prvky pro děti všech věkových skupin. Hřiště bude doplněno lavičkami, odpadkovými koši, stojany na kola. Dále vznikne hřiště pro seniory vybavené posilovacími prvky zaměřenými na fyzickou kondici seniorů, ale i venkovní šachovnicí, kuželkami a dráhou na pétanque. Centrem hřiště pro seniory je altán, který vytvoří zázemí pro možné setkávání větších skupin. Vybavení hřiště, přístupové komunikace i mobiliář je řešen bezbariérově a přizpůsoben užívání osobami se sníženou schopností pohybu a orientace. Náklady na tuto etapu se odhadují na 19 milionů korun bez DPH, předpokládaný termín dokončení je v dubnu 2018. Vybavení hřišť a doplňkové prvky projektanti pečlivě konzultovali s MČ Praha 14, vedením Klubu seniorů z Černého Mostu a Oblastním spolkem ČČK Praha 9 – Černý Most.

„Bude tak dokončena první etapa parku. Začínáme ale už připravovat další etapu, která vznikne mezi rybníkem Martiňák a Dolními Počernicemi. V této části Prahy, kde je málo zeleně, půjde o jednu z nejvýznamnějších rekreačních ploch vůbec,“ uvedla pražská radní Jana Plamínková.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist