https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazsky-primator-zdenek-hrib-zasadi-strom-v-botanicke-zahrade
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražský primátor Zdeněk Hřib zasadí strom v botanické zahradě

16.4.2019 00:09 | PRAHA (ČTK)
Svůj strom na Stezce osobností v projektu Kořeny osobností zasadí pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). / Ilustrační foto
Svůj strom na Stezce osobností v projektu Kořeny osobností zasadí pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
V pražské botanické zahradě v Troji se dnes po poledni rozroste sbírka vzácných dřevin a rostlin, které tam vysadili významní představitelé kulturního, sportovního, vědeckého či politického života. Svůj strom na Stezce osobností v projektu Kořeny osobností zasadí pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Stane se pátým primátorem, jenž bude mít v tomto projektu svůj strom a 94. osobností celkem.
 

Zatím poslední strom vysadil loni v listopadu automobilový závodník a šestinásobný vítěz automobilových závodů Rallye Dakar Karel Loprais. Mezi dalšími jsou například prezident Václav Havel, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, režisér a držitel Oscara Miloš Forman, nejúspěšnější česká olympionička Věra Čáslavská, světově uznávaný český lékař Bohdan Pomahač či francouzský herec Pierre Richard. Primátor Hřib naváže na předchůdce ve funkci, svůj strom zde mají Adriana Krnáčová, Tomáš Hudeček, Bohuslav Svoboda a Pavel Bém. Celý seznam osobností je k nahlédnutí na webu botanické zahrady.

Stezka osobností vzniká od roku 2009, pro veřejnost se poprvé otevřela v červnu 2017. U každého stromu je cedule s názvem stromu či rostliny a jménem osobnosti, která sázela. Nechybí ani krátký popis rostliny či stromu a životopis osobnosti, její fotografie a autogram.

Za mnohé vysadili vzácné rostliny in memoriam příslušníci jejich rodiny. Díky tomu jsou v trojské botanické zahradě rostliny či dřeviny nesoucí jméno zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati, malíře Alfonse Muchy či vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterleho.

Všechny vysazené exempláře patří ke vzácným dřevinám či rostlinám, některé z nich k trvale ohroženým. Skutečnou raritou je strom zachránce židovských dětí sira Nicholase Wintona, který věnoval trojské botanické zahradě vzácný roub ze svého vlastního morušovníku černého.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist