https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazsti-lesnici-loni-mene-sazeli-i-kaceli-kurovec-v-metropoli-temer-vymizel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražští lesníci loni méně sázeli i káceli, kůrovec v metropoli téměř vymizel

4.7.2024 00:44 | PRAHA (ČTK)
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Lesníci z městské příspěvkové organizace Lesy hlavního města Prahy (LHMP) loni na území metropole vysadili 139 994 stromků, což bylo o 68 385 meziročně méně. Méně také těžili, z pražských lesů získali 5106 metrů krychlových dřeva, tedy o 1329 metrů méně než předloni. Vyplývá to z výroční zprávy LHMP.
 
Nižší počet vysazených sazenic byl podle dokumentu dán tím, že loni se neuskutečnila žádná významnější výsadba nového lesa. Snižující se těžba je pak důsledkem především toho, že z pražských lesů nyní téměř vymizel kůrovec.

LHMP se starají o zhruba 2900 hektarů lesů z celkem 5000 hektarů, které se v metropoli nachází. Od roku 2014 se podle zprávy rozloha spravovaných porostů zvýšila o 93 hektarů, které město založilo nebo přikoupilo. LHMP spravují také vodní plochy a toky.

Zhruba polovinu loňské výsadby tvořily duby, následovaly buky, jedle, borovice, modříny, javory, lípy a habry. Ve stávajících lesích lesníci zasadili 113 401 sazenic, zbylých 26 593 v nových výsadbách. Ta největší byla v oblasti přírodní památky Lítožnice mezi městskými částmi Běchovice, Dubeč a Koloděje, kam putovalo na 23 000 sazenic. Dalších 15 600 stromků rozšířilo výsadbu v Hostivařském lesoparku a 10 900 sazenic zamířilo do Kunratického lesa.

Těžba v pražských lesích byla loni meziročně asi o pětinu nižší, což podle dokumentu potvrzuje klesající trend posledních let po kulminaci v roce 2020 a výrazné omezení nezbytných těžeb v kůrovcem oslabených porostech. "Tento trend odráží zejména fakt, že velká část napadených smrkových a modřínových porostů již byla odstraněna," stojí v dokumentu.

Nejvíce kůrovcem zasažených jehličnanů bylo loni stejně jako v letech před tím v lesním úseku Hodkovičky, kam spadá například Kunratický les, Modřanská rokle nebo les Kamýk. I tam však množství nutné těžby kleslo na minimum. "V roce 2023 objem vytěžené kůrovcové hmoty poklesl oproti roku 2022 o 55 procent a oproti roku 2021 dokonce o 90 procent," stojí ve zprávě.

Kromě lesních porostů se LHMP starají o pět velkých parků, vybraná uliční stromořadí a 201 památných stromů. V parcích a ulicích města podle zprávy organizace loni vysadila 323 stromů, což bylo o necelou stovku více než předloni. Číslo zahrnuje jak nové výsadby, tak nahrazování nemocných či poškozených stromů. V ulicích loni lesníci zasadili 122 stromů, v parku na Vítkově 59, ve Stromovce a parku U Čeňků 46 a na hřbitovech jich bylo 44.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist