https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prazsti-radni-chteji-jednat-s-prahou-1-kvuli-kaceni-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pražští radní chtějí jednat s Prahou 1 kvůli kácení stromu

29.3.2021 01:20 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Pražští radní chtějí jednat s Prahou 1 kvůli kácení stromu na Smetanově nábřeží. Javor plánuje radnice Prahy 1 kvůli chystanému projektu pokácet, kvůli hnízdění holuba hřivnáče však musí z rozhodnutí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) počkat do podzimu. Radní minulý týden na mimořádném zasedání vzali hnízdění holuba na vědomí. Podle informací ČTK se Praha Sobě neúspěšně pokoušela prosadit, aby rada usnesením kácení odmítla. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) k tomu uvedl, že vedení města bude jednat s Prahou 1 o úpravě projektu. O stromu bude v pátek jednat mimořádné zastupitelstvo Prahy 1.
 

Tisk odmítající kácení javoru stříbrného u tramvajové zastávky Karlovy lázně podle informací ČTK původně předložila radní pro kulturu Hana Třeštíková (Praha Sobě). Radní se na něm však neshodli a nakonec odhlasovali pouze protinávrh náměstka primátora Petra Hlaváčka (za TOP 09), kterým vedení města vzalo hnízdění holuba na vědomí. Radní se již ohledně stromu jednou mimořádně sešli, tehdy ovšem ještě nevěděli o přítomnosti holuba.

Strom má podle plánů první městské části ustoupit zpřístupnění tzv. čapadla, tedy průchodu nábřežní zdí k řece. V posledních týdnech proti záměru protestují někteří místní obyvatelé a opozice Prahy 1. Vznikla i petice, kterou podepsalo přes 3000 lidí.

Součástí záměru je i odbagrování stávajícího zatravněného plácku a vytvoření malého vydlážděného náměstí. Práce již začaly, radnice nicméně nemůže z rozhodnutí ČIŽP strom pokácet do doby, než jej holub s mláďaty opustí. Na posledním jednání celopražského zastupitelstva radní Prahy 1 Richard Bureš (ODS) řekl, že poté bude radnice postupovat podle původního plánu. Namísto javoru a dalšího stromu určeného k pokácení plánuje radnice místo osadit novými stromy na místech, kde nebudou překážet.

"Dále budeme jednat s městskou částí Praha 1, aby upravila svůj projekt revitalizace. Místo dlážděného náměstí ať radši prostor více zazelení. Mělo to být předem diskutováno s občany. Jako primátor musím respektovat ústavou dané právo občanů na samosprávu. Pokud usilujeme o to, aby vládní představitelé respektovali městskou úroveň samosprávy, tak samozřejmě musíme i z městské úrovně respektovat úroveň samosprávy městských částí," komentoval věc Hřib.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist