https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pred-220-lety-se-narodil-britsky-botanik-john-lindley
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Před 220 lety se narodil britský botanik John Lindley

5.2.2019 01:00 | LONDÝN/PRAHA (ČTK)
Britský botanik John Lindley.
Britský botanik John Lindley.
Licence | Volné dílo (public domain)
Britský botanik John Lindley, který se narodil 5. únor 1799, zdědil zaujetí pro rostliny od svého otce, který vedl ovocnou školku. Rodině se ale moc dobře nevedlo, a tak místo univerzitního studia zamířil do učení k obchodníkovi s osivem. Tehdy se Lindley seznámil s přírodovědcem Williamem Hookerem a později také jedním z otců britské botaniky Josephem Banksem, který si ho najal jako asistenta pro správu rozsáhlé sbírky rostlin.
 

Brzy začal sám psát, zaujal už svou první knihou Monographia Rosarum z roku 1821. Krátce po jejím vydání získal Lindley místo tajemníka Královské zahradnické společnosti a jeho věhlas rostl. Ve 30. letech se stal profesorem botaniky na londýnské Univerzitní koleji, kde působil tři dekády. Proslul klasifikací orchidejí a systematizací rostlin vůbec, podílel se na pořádání botanických exemplářů z mnoha výprav. Lindley zemřel 1. listopadu 1865, na jeho počest pojmenovali botanici na dvě stovky rostlin.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist