https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pred-25-lety-byla-otevrena-soukroma-zoo-v-chlebech-na-nymbursku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Před 25 lety byla otevřena soukromá zoo v Chlebech na Nymbursku

5.6.2022 01:10 | CHLEBY (ČTK)
Nejvzácnějším zvířetem v zoo jsou opice druhu langur duk, kterých na světě žije jen asi tisíc jedinců. Chlebská zoo dostala v roce 2019 ocenění Bílý slon za jejich odchov.
Nejvzácnějším zvířetem v zoo jsou opice druhu langur duk, kterých na světě žije jen asi tisíc jedinců. Chlebská zoo dostala v roce 2019 ocenění Bílý slon za jejich odchov.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Soukromá zoologická zahrada v Chlebech na Nymbursku, která se veřejnosti otevřela 5. června 1997, patří k nejmenším zařízením svého druhu v ČR. Její zakladatel a ředitel René Franěk zahradu vybudoval na bývalé faře ze své sbírky exotického ptactva, postupně přibyla další zvířata.
 
"Ve Středočeském kraji není žádná státní zoo, takže ji tak trochu suplujeme. Nesoupeříme v počtu zvířat, ale snažíme se vybudovat plnohodnotnou zahradu s krásnými pavilony," řekl letos ČTK Franěk. Počet druhů zvířat se tak z několika málo rozrostl zhruba na 150, posledním přírůstkem je mládě medvěda ušatého, které se zde narodilo na začátku letošního roku. Mládě medvěda ušatého se narodilo v lednu. "Nevíme přesně kdy, protože matka hibernovala a kojila a venku se víc ukázala až v březnu," řekl Franěk. Mládě pojmenované neutrálně jako Míša je podle něj velmi oblíbené.

Nejvzácnějším zvířetem v zoo jsou opice druhu langur duk, kterých na světě žije jen asi tisíc jedinců. Chlebská zoo dostala v roce 2019 ocenění Bílý slon za jejich odchov. K úspěchům patří také první odchov tetřívka kavkazského a koroptve pouštní na světě a zhruba 20 prvních odchovů v Česku.

Zastoupeny jsou všechny skupiny od nejpočetnějších savců a ptáků přes plazy a obojživelníky až po ryby a bezobratlé - ze všech kontinentů (kromě Antarktidy) - a také množství rostlin. V roce 2014 se otevřela část s výběhem velbloudů dvouhrbých, daňků, terárii a moderním dětským hřištěm. Největší dosavadní investicí je pavilon lva berberského otevřený v roce 2020.

Letos mají majitelé zoo v plánu začít se stavbou pavilonu zeber a prasat savanových za deset milionů korun. Franěk využívá při budování zahrady řadu herních a edukačních prvků. "U lvince jsme letos instalovali novou trampolínu 15 na 15 metrů, děti skáčou a na jedné straně vidí lvy, na druhé straně bude brzy pavilon zeber, postavíme i novou palačinkárnu a toalety," doplnil.

Zřejmě neuskutečnitelným Fraňkovým snem je mít pavilon žiraf, láká ho i kahau nosatý. "Můj příběh se zvířaty začal už v dětství, kdy jsem k nim měl velmi blízko, a provází mě po celý život, v zoo jsem měl první rande, žádal jsem v něm o ruku svoji ženu," řekl Franěk. Jako stavební inženýr si zahradu sám navrhl a vyprojektoval.

Návštěvnost chlebské zahrady byla loni doposud nejvyšší od jejího otevření, i přes covidová omezení do ní zavítalo zhruba 100 000 lidí. Franěk se obával, že letošní zdražování odradí od návštěv zejména školy, ale zatím se to podle něj nepotvrzuje a návštěvnost je dobrá.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist