https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pred-40-lety-vznikla-chko-podyji-od-roku-1991-je-narodnim-parkem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Před 40 lety vznikla CHKO Podyjí, od roku 1991 je národním parkem

10.12.2018 00:17 | ZNOJMO (ČTK)
Národní park Podyjí patří k nejnavštěvovanějším lokalitám Jihomoravského kraje, je oblíbeným místem pro pěší a cyklistickou turistiku. / Ilustrační foto
Národní park Podyjí patří k nejnavštěvovanějším lokalitám Jihomoravského kraje, je oblíbeným místem pro pěší a cyklistickou turistiku. / Ilustrační foto
Hluboký kaňon meandrující Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem žije životem typickým pro říční údolí a nivní louky. Počátek velkoplošné územní ochrany této rozsahem ojedinělé lokality se datuje k 11. prosinci 1978, kdy byla na ploše 103 kilometrů čtverečních vyhlášena Chráněná krajinná oblast Podyjí. V roce 1991 pak zde byl vyhlášen Národní park Podyjí.
 

Jedinečný a nedotčený charakter si Podyjí uchovalo díky bezprostřední blízkosti hranic s Rakouskem. Kvůli ostře sledovanému hraničnímu pásmu byla totiž většina CHKO veřejnosti nepřístupná. S přihlédnutím k mimořádným přírodovědným kvalitám území bylo po změně politického klimatu v roce 1989 započato s přípravami k přehlášení Podyjí do kategorie národní park.

S rozlohou 63 kilometrů čtverečních se stal nejmenším národním parkem v ČR, plocha jeho ochranného pásma činila 29 kilometrů čtverečních. O devět let poději vyhlásilo Rakousko na pravém břehu Dyje Národní park Thayatal, čímž vzniklo unikátní bilaterální území evropského významu.

Hlavní osu Národního parku Podyjí tvoří střední tok řeky Dyje (německy Thaya), která na své 40 kilometrové cestě z Vranova do Znojma vytvořila v horninách Českého masivu kaňonovité údolí, jehož hloubka dosahuje až 220 metrů. Na slunných místech Podyjí rostou teplomilné bramboříky, ve vlhkých roklích přežívají chladnomilní tvorové a takřka na každém kroku jsou k vidění ještěrky zelené.

Národní park Podyjí, jenž spolu s Lednicko-valtickým areálem patří k nejnavštěvovanějším lokalitám Jihomoravského kraje, je oblíbeným místem pro pěší a cyklistickou turistiku. V roce 2000 byl park oceněn Radou Evropy prestižním Evropským diplomem za příkladnou péči o přírodní dědictví.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist