https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pred-deseti-lety-byla-zpristupnena-jeskyne-vypustek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Před deseti lety byla zpřístupněna jeskyně Výpustek

10.3.2018 00:20 | ADAMOV (ČTK)
V jeskyni, která již byla několikrát rozšířena, se pořádají koncerty. Teplota se v ní pohybuje trvale mezi sedmi a devíti stupni Celsia. / Ilustrační foto
V jeskyni, která již byla několikrát rozšířena, se pořádají koncerty. Teplota se v ní pohybuje trvale mezi sedmi a devíti stupni Celsia. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Před deseti lety, 10. března 2008, byla v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras oficiálně zpřístupněna jeskyně Výpustek, která ukrývá unikátní vojenský protiatomový kryt. Jeskyně leží v někdejším vojenském areálu, je pátou veřejnosti zpřístupněnou jeskyní v Moravském krasu.
 

Jeskyně se nachází v údolí Křtinského potoka mezi Křtinami a Adamovem. Okolí jeskyně bylo dlouho přísně střeženým vojenským prostorem. Jeskyně byla známá již od nepaměti, osídlena byla již před 15.000 lety. První zprávy o ní pocházejí z roku 1608, kdy byla jeskyně popisována jako Dračí jeskyně nedaleko Křtin. Jeskyně byla posléze podrobně zmapovaná a prozkoumaná v 19. století Hugem Salmem a později Karlem Absolonem.

Na začátku 20. století se v jeskyni těžily fosfáty, před druhou světovou válkou zde armáda skladovala munici a v roce 1943 zde nacisté vybudovali podzemní továrnu, kde se vyráběly části leteckých motorů. Po válce zůstala jeskyně opuštěná, zdevastovaná a víceméně volně přístupná. V roce 1961 se sem opět vrátila armáda, která zde vybudovala obří protiatomový kryt. Utajovaný objekt byl armádou opuštěn v prosinci 2001 a koncem roku 2006 byla jeskyně předána Správě jeskyní České republiky.

V jeskyni, která již byla několikrát rozšířena, se pořádají koncerty. Teplota se v ní pohybuje trvale mezi sedmi a devíti stupni Celsia.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist