https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prerovsky-park-michalov-i-les-zebracka-budou-zkoumat-botanici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přerovský park Michalov i les Žebračka budou zkoumat botanici

24.4.2017 09:50 | PŘEROV (ČTK)
Výzkum budou provádět odborníci z Ústavu ochrany lesů a myslivosti. V každé lokalitě zanechají šest oknových pastí na brouky, které budou zavěšeny na stromech. Výzkum se uskuteční dohromady v osmi lokalitách Moravy. / ilustrační foto
Výzkum budou provádět odborníci z Ústavu ochrany lesů a myslivosti. V každé lokalitě zanechají šest oknových pastí na brouky, které budou zavěšeny na stromech. Výzkum se uskuteční dohromady v osmi lokalitách Moravy. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jiří Řehounek / Calla
Přerovský městský park Michalov a lužní les Žebračka budou zkoumat botanici. Zamíří sem kvůli zdejším broukům. Výzkum, který plánují od května do konce srpna, má přinést informace o jejich druhové skladbě i významu parků. V každé lokalitě kvůli výzkumu ponechají botanici několik pastí, informovala ČTK mluvčí přerovské radnice přerovské radnice Lenka Chalupová.
 

"Budou zjišťovat druhové spektrum brouků, kteří žijí v prostředí parku Michalov a v Žebračce, která je národní přírodní rezervací, a zajímat je bude, jestli se druhy liší, i když od parku do lesa je to jen pár metrů. Výsledky pomůžou vyhodnotit i významnost městských parků pro saproxylické brouky, čili pro brouky, kteří jsou vázaní na mrtvé dřevo," uvedla Miroslava Švástová z přerovského magistrátu.

Výzkum budou provádět odborníci z Ústavu ochrany lesů a myslivosti. V každé lokalitě zanechají šest oknových pastí na brouky, které budou zavěšeny na stromech. Půjde o listy průhledného plexiskla o rozměrech 25 krát 50 centimetrů zasazené do kříže, které budou mít stříšku a sběrnou láhev. Data z parku Michalov i z národní přírodní rezervace Žebračka budou poté použity v rozsáhlejší studii; výzkum se uskuteční dohromady v osmi lokalitách Moravy. Výsledky výzkumu si pak budou moci zájemci přečíst na webových stránkách Přerova, doplnili zástupci radnice.

Městský park Michalov, který se rozkládá na 20 hektarech, byl založen z iniciativy okrašlovacího spolku v roce 1904 přeměnou bývalého lesa. Je to nejstarší a nejrozlehlejší okrasný sad města Přerova. Od roku 1992 je park nemovitou kulturní památkou, od roku 1994 registrovaným významným krajinným prvkem. Žebračka je národní přírodní rezervace, která se rozkládá na 228 hektarech. Byla zřízená v roce 1949 k ochraně pozůstatků lužního lesa v povodí Bečvy. Dřevinná skladba se v některých částech lesa blíží přirozené skladbě, která by se vyvinula bez zásahu člověka. Rezervace má také značný ornitologický význam.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist