Pretel: Úspěch bonnských jednání si umím představit jen stěží
Při jednáních v Haagu odmítly Spojené státy návrhy Evropské unie a v březnu letošního roku se prezident Bush zřekl všech předešlých amerických slibů týkajících se klimatických změn. Za hlavní udal ekonomické důvody a je proti vynechání z dohody rozvojových zemí. K postoji USA se připojili i Kanada, Rusko, Austrálie a Japonsko, a to i přes snahu EU, jejíž delegace se nedávno Japonce a Australany snažila přesvědčit o nutnosti plnit závaky protokolu bez ohledu na USA.
"Podle výsledků červnové schůzky v Haagu, jež měla vytvořit předpoklady k úspěšnému jednání v Bonnu, si úspěch nedokážu příliš představit," říká Jan Pretel klimatolog z Českého meteorologického ústavu a šéf české delegace při Rámcové konvenci OSN o změnách klimatu (UNFCCC). Vyjednávání tak budou pravděpodobně opět o půl roku odsunuta na připravovanou schůzku v Marrakéši.
I přesto jsou EU a kandidátské země nadále jednotné a chtějí splnit závazky z Kjóta i bez USA. Na svou stranu získala Evropa Čínu.
Přípravná jednání navrhla vytvoření fondu na pomoc rozvojovým zemím, kam mají přispívat vyspělé země podle podílu emisí z roku 1990. "Zatímco ostatní cíle z Kjóta splníme, finanční závazky v Bonnu odmítneme převzít, protože na ně nemáme", vysvětlil postoj ČR Pretel. Pro náš stát by roční příspěvek činil 6,7 miliónů dolarů. Zmíněný návrh se neshoduje s Kjótským protokolem ani s Rámcovou úmluvou o změně klimatu. Obdobně budou postupovat ostatní kandidátské země. Konferenci bude předsedat holandský ministr životního prostředí Jan Pronk.
reklama