https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pri-protestu-proti-zemedelske-reforme-v-indii-zemrelo-devet-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Při protestu proti zemědělské reformě v Indii zemřelo devět lidí

5.10.2021 00:05 | DILLÍ (ČTK)
Zemědělská reforma umožňuje farmářům prodávat plodiny soukromníkům mimo vládou regulované trhy, kde měli pěstitelé záruku minimální ceny. Drobní rolníci uvádějí, že změny nahrávají velkým firmám, v jejichž konkurenci nemohou obstát.
Zemědělská reforma umožňuje farmářům prodávat plodiny soukromníkům mimo vládou regulované trhy, kde měli pěstitelé záruku minimální ceny. Drobní rolníci uvádějí, že změny nahrávají velkým firmám, v jejichž konkurenci nemohou obstát.
Foto | Varun Verma / Unsplash
Devět lidí přišlo o život při nedělním protestu zemědělců v severoindickém státě Uttarpradéš. Informovala o tom agentura AP, podle níž tamní úřady ve snaze zklidnit situaci přerušily internet a zakázaly politikům vstup do města Lakhimpur Khérí, které bylo dějištěm nedělních nepokojů.
 

Farmáři dlouhodobě protestují proti zemědělské reformě, která je pro ně podle nich nevýhodná. Vláda kritizované zákony přijala loni.

V neděli přišli o život čtyři zemědělci, když do demonstrantů najel automobil náměstka ministra vnitra. Demonstranti se pak vrhli na auto a zabili řidiče a tři členy vládnoucí Indické lidové strany (BJP), kteří byli uvnitř. Podle demonstrantů byl v automobilu najíždějícím do lidí i náměstkův syn. Později se ještě našlo tělo mrtvého novináře.

Policie zatkla šest lidí a dnes v případu smrti čtyř demonstrantů obvinila dalších 14 osob. BJP podala trestní oznámení za zabití svých členů. Vůdci protestu požadují odškodné pro rodiny mrtvých farmářů.

Zemědělská reforma umožňuje farmářům prodávat plodiny soukromníkům mimo vládou regulované trhy, kde měli pěstitelé záruku minimální ceny. Drobní rolníci uvádějí, že změny nahrávají velkým firmám, v jejichž konkurenci nemohou obstát. Vláda naopak tvrdí, že reforma liberalizující obchod farmářům příjmy zvýší.

Vláda zákon přijala loni v září a protesty byly jeden z problémů vlády premiéra Naréndry Módího. Minulý týden se tisíce zemědělců sešly na okraji Dillí u příležitosti prvního výročí zahájení protestů.

V oblasti nedělních nepokojů podle policie zůstaly zavřené školy a lidé nemají vycházet. Úřady rovněž zakázaly vstup členům opozičních stran z obav, že budou nepokoje pokračovat. Vůdce demonstrantů Rákéš Tikait řekl, že těla mrtvých zemědělců nebudou spálena, dokud vláda nepřistoupí na požadavky demonstrantů.

Dosavadní protesty proti reformě se povětšinou obešly bez násilností, v lednu ale při jednom z nich v Dillí zemřel člověk a několik stovek účastníků bylo zraněno. Na okraji indické metropole tábořily téměř rok tisíce zemědělců a jejich spor s vládou nedokázalo vyřešit ani více než deset setkání zástupců obou stran.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist