https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pri-uhynu-ryb-v-ivanovicich-se-podle-policie-nestal-trestny-cin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Při úhynu ryb v Ivanovicích se podle policie nestal trestný čin

6.6.2017 09:20 | IVANOVICE NA H. (ČTK)
Při dubnovém úhynu ryb v rybníku v Ivanovicích na Hané na Vyškovsku se podle policie nestal trestný čin. Případ uzavřela, ryby podle vyšetřovatelů uhynuly kvůli souhře nepříznivých okolností. Na policejním webu to včera uvedla mluvčí Alice Musilová. Podle firmy Rybníkářství Pohořelice uhynulo v rybníku v první polovině dubna 16,7 tuny mladých ryb, škoda přesáhla milion korun.
 

Z odborných posudků vyplynulo, že příčinou úhynu byl nedostatek kyslíku ve vodě v kombinaci se zvýšeným obsahem toxických látek, především amoniaku, uvedla mluvčí. "Zároveň ale hodnoty těchto toxických látek byly natolik nízké, že neukazovaly na přímou kontaminaci hnojivem," dodala.

Podle Musilové se jedovaté látky ve vzorcích nevyskytovaly v množství, které by samo o sobě bylo pro ryby smrtelné. "Je zřejmé, že na úhynu ryb mělo částečný podíl znečištěné prostředí, nicméně k úhynu by nedošlo, kdyby současně neprobíhal výlov rybníka, při kterém se významně snížilo okysličení vody," doplnila mluvčí. Nelze však podle ní tvrdit, že ryby uhynuly v důsledku nedbalosti jedné konkrétní fyzické či právnické osoby.

Na zvýšenou koncentraci amonných iontů ukázal rozbor vody z rybníku v laboratoři hasičů v Tišnově na Brněnsku. Do kafilérie podle ředitele Rybníkářství Pohořelice Romana Osičky musela firma odvézt 16,7 tuny uhynulých ryb. Další se podařilo zachránit, vysazeny byly do jiných rybníků. Podle Osičkova dřívějšího vyjádření se přeživší ryby uchytily. Šlo o malé násadové ryby - kapry, tolstolobiky, sumce nebo candáty.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist