https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pri-vyberu-darku-mohou-pomoci-ekoznacky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Při výběru dárků mohou pomoci ekoznačky

2.12.2002 10:08 | PRAHA (EkoList)
Blíží se čas Vánoc, čas obdarovávání a radosti z dárků. Při jejich výběru nám mohou pomoci eko a jiné značky, které nám prozradí, nakolik je budoucí vánoční dar šetrný k životnímu prostředí. EkoList pro vás připravil přehled těch hlavních.
 

Ekoznačka je symbol, který informuje zákazníka o tom, že výrobek je šetrnější k životnímu prostředí než jiné obdobné výrobky. Není ale značka jako značka. V našich obchodech se můžeme u celé řady výrobků setkat s takovými symboly, značkami a nápisy, které jsou někdy pravdivé, někdy jde o polopravdy či zavádějící tvrzení a někdy jde o čirou lež.

Ekologicky šetrný výrobek

Ekologicky šetrný výrobekStátem garantované ekoznačky jsou v České republice v současné době pouze dvě. První z nich je Ekologicky šetrný výrobek, tou druhou je BIO Produkt ekologického zemědělství (viz dále). Ochranná známka Ekologicky šetrný výrobek je udělována Agenturou pro ekologicky šetrné výrobky spadající pod Český ekologický ústav. Směrnice pro jednotlivé druhy výrobků připravuje Agentura pro ekologicky šetrný výrobek ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí. Firma, která má zájem na tom, aby její produkty nesly tuto značku, je musí nechat přezkoušet státem akreditovanou zkušebnou, která potvrdí, že výrobek splňuje požadavky konkrétní směrnice.

K listopadu letošního roku bylo touto značkou označeno 270 různých výrobků od 55 firem. Udělování ekoznačky Ekologicky šetrný výrobek je oproti jiným transparentní proces: o podobě směrnic rozhoduje Rada pro ekologicky šetrné výrobky, ve které jsou zastoupeni reprezentanti různých zájmových skupin, a ekoznačka se přiděluje na základě splnění těchto kritérií. Směrnice jsou každé dva roky aktualizovány, takže je zde možnost jejich postupného zpřísňování. Směrnice jsou dostupné na www.ceu.cz.

BIO Produkt ekologického zemědělství

BIO Produkt ekologického zemědělstvíBiopotraviny budou jistě vhodným doplňkem k vánoční tabuli, poznáte je podle loga BIO Produkt ekologického zemědělství. Výrobky takto označené pocházejí z hospodářství, které splňuje poměrně přísné podmínky Metodického pokynu pro ekologické zemědělství. Splnění kritérií pro její udělení garantuje certifikační výbor jmenovaný Ministerstvem zemědělství. Seznam ekozemědělců a jejich produktů je k dispozici na www.kez.cz. Seznam prodejen naleznete na serveru Svazu ekologických zemědělců www.probio.cz. K 31. 8. 2002 bylo podle databáze KEZ o. p. s. vystaveno osvědčení pro 1113 biopotravin od 95 registrovaných výrobců a 81 registrovaných distributorů biopotravin

Zahraniční značky

Důvěřovat můžeme i zahraničním značkám analogickým našemu Ekologicky šetrnému výrobku (například Modrý anděl v Německu, kytička s nápisem Umweltzeichen v Rakousku nebo slovenský Environmentálne vhodný výrobok apod.). Jsou tu ale dva háčky. Zahraniční výrobek je (většinou) dovezen z větší dálky než výrobek domácí a doprava také poškozuje životní prostředí. A potom většinou neznáme podmínky udělování té které zahraniční ekoznačky, takže nevíme, za co přesně výrobek značku získal.

Zelený bod

Zelený bodZelený bod u nás vydává společnost Ekokom, která zajišťuje sdružené plnění povinností zpětného odběru a využití odpadů z obalů prostřednictvím systémů tříděného sběru v obcích. Značka na obalu však neříká nic o tom, zda tento konkrétní obal bude recyklován (či zda je vůbec prakticky možné ho recyklovat).

Systém vychází z obdobných modelů, které jsou provozovány v evropských zemích, kde tyto systémy tvoří integrovanou součást nakládání s komunálním odpadem.

Symbol tří šipek

Tři šipkySymbol tří šipek doplněn číslem a zkratkou informuje, z jakého plastu je výrobek zhotoven. Takové označení usnadňuje recyklaci, neznamená to ale, že jej někdo skutečně recykluje, a nedává návod, co s ním má po použití udělat spotřebitel. Podobně symbol panáčka s odpadkovým košem, který nás rozhodně nevybízí k třídění surovin, ale k pouhému udržování pořádku.

Energetické štítky

Chcete-li někoho ze svých blízkých podarovat darem v podobě lednice či jiné bílé techniky, myslete na to, že mu můžete správným výběrem významně ušetřit náklady za energii na její provoz. Při výběru vám pomůže energetický štítek.

Ukázka Energetického štítkuZavedení povinného štítkování vybraných spotřebičů dává spotřebiteli rámcovou představu o provozní náročnosti, a tedy i celkových nákladech během celého předpokládaného "života" daného spotřebiče. Energetický štítek má především nést údaj o spotřebě elektřiny za jednotku provozu, například 24 hodin pro chladničky a mrazničky, nebo na jeden prací cyklus u pračky. Pomocí tohoto čísla si pak můžeme snadno vypočítat provozní náklady daného spotřebiče v průběhu příštích let anebo alespoň spotřebič rychle porovnat s jeho konkurenty.

Na internetové stránce www.uspornespotrebice.cz si lze podle energetického štítku a dalších kritérií, jako je cena či rozměry, vybrat bílou techniku.

Spotřebiče podléhající štítkování:
Automatické pračky
Bubnové sušičky prádla
Pračky kombinované se sušičkou
Chladničky, mrazničky a jejich kombinace
Myčky nádobí
Elektrické trouby
Elektrické ohřívače vody
Zdroje světla

Certifikované dřevo

FSCFSC je nezávislá, nevládní, nezisková organizace, založená v Torontu roku 1993 zástupci mezinárodních ekologických organizací, velko- i maloobchodníků se dřevem, lesníků, dřevozpracujícího průmyslu, sdružení domorodých obyvatel, odborů a certifikačních organizací z celého světa.

Dřevo, které je opatřeno certifikátem FSC (Forest Stewardship Council), musí splňovat přísná kritéria (například musí být zajištěna biologická rozmanitost, ekologická funkce a integrita lesa), jejichž naplňování je průběžně kontrolováno nezávislými auditorskými firmami.

Česku je zatím pouze jeden certifikovaný lesní celek, Školní lesní podnik MZLU Masarykův les, Křtiny. Certifikát FSC mohou získat i dřevozpracující firmy, které kromě splnění podmínek k udělení certifikátu musí zaručit, že certifikované dřevo prochází odděleným výrobním procesem od ostatního dřeva. V ČR je celkem deset firem s tímto certifikátem, jejich produkce však v drtivé většině míří ke spotřebitelům v EU. Podle Zdeňka Hrubého z české pobočky FSC se ta malá část české certifikované produkce, která končí na českém trhu, často neprodává pod certifikátem FSC, výrobci to zdůvodňují absencí poptávky po certifikovaných produktech.

Letos se objevily na našem trhu první výrobky se značkou FSC, a to výhradně předměty z dovozu a zatím pouze ve velkých prodejních řetězcích. Jedná se například o dřevěné schody z Polska, násady na nářadí z Německa, podlahy dovážené z Rakouska a zahradní nábytek z FSC certifikovaného tropického dřeva. Další komoditou s FSC certifikátem jsou první kancelářské papíry na našem trhu od firmy Neusiedler.

Hračky

Vánoce jsou především velkým dnem pro naše nejmenší, hračky, které pod stromečkem na Štědrý večer naleznou, jim jistě udělají ohromnou radost. "Ježíšek" by si však měl dát při výběru dárku pozor, z čeho je hračka vyrobena a jestli náhodou není zdraví škodlivá. Ideální jsou hračky ze dřeva bez povrchové úpravy, přestože časem zešednou, máme jistotu, že použitá povrchová úprava není zdraví škodlivá. Neznamená to však, že dřevěné hračky lakované nebo s jinou povrchovou úpravou jsou automaticky škodlivé!

Největší pozornost bychom měli věnovat hračkám a předmětům pro děti (dudlíky apod.) z plastů. Běžně jsou u nás k dostání hračky z měkčeného PVC, které obsahují toxická změkčovadla - ftaláty. Hračky z měkčeného PVC jsou na obalu značeny trojúhelníčkem s číslem 3 a písmenem PVC a jsou-li tyto hračky určeny pro děti do tří let, musí být opatřeny varovným nápisem, že obsahují ftaláty - změkčovadla. Hračky z měkčeného PVC pro děti nad tři roky žádný text mít nemusí.

V EU v roce 1999 vydala dočasný zákaz (Emergency ban), kterým zapovídá prodej všech hraček pro děti do tří let z měkčeného PVC, jež obsahují ftaláty a jsou svou povahou určeny ke vkládání do úst. Tyto hračky jsou zakázány i na Slovensku, u nás jsou však v prodeji označovány varovným textem.

PVC obecně není materiál šetrný k životnímu prostředí, při výrobě se používá chlor a stejně jako při jeho spalování vznikají nebezpečné látky. Odpadní PVC se v praxi pro velkou náročnost nerecykluje.

Vánoce a zvířata

Netestováno na zvířatechO Vánocích patří mezi vděčné dárky kosmetika, tatínek dostane pěnu na holení, maminka parfém a děti dětský pudr. Jenže za některými kosmetickými výrobky je skryto utrpení pokusných zvířat a některé se naopak pyšní logem králíčka v trojúhelníku, symbolizujícího, že výrobek nebyl testován na zvířatech.

Seznamy firem, které neprovádějí pokusy na zvířatech, můžete nalézt například na serveru www.svobodazvirat.cz nebo www.spolecnostprozvirata.cz.

Pokud při výběru dárků spočine naše oko na kožichu či kožešinovém límci, zamysleme se nad tím, jestli živoření kožešinových zvířat není příliš vysoká cena.


reklama

 
Radek Svítil, Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist