https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pri-vymene-kotle-je-v-libereckem-kraji-nejvetsi-zajem-o-tepelna-cerpadla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Při výměně kotle je v Libereckém kraji největší zájem o tepelná čerpadla

7.10.2022 10:19 | LIBEREC (ČTK)
V Libereckém kraji je v poslední výzvě dotací na výměnu kotle za ekologičtější největší zájem o tepelná čerpadla, na jejich pořízení mohou žadatelé získat až 180 000 korun. Z 339 žádostí, pro které zatím krajští radní dotaci schválili, počítá s pořízením čerpadla 58 procent žadatelů, řekl ČTK krajský radní pro rozvoj Jiří Ulvr (Starostové pro Liberecký kraj). Necelá třetina žadatelů plánuje pořízení kotle na biomasu, deset procent použije peníze na nový plynový kotel.
 

Zatímco na kotel na biomasu mohou zájemci dostat až 130 000 korun, v případě plynového kondenzačního kotle je dotace jen 100 000 korun. "Tam ale podmínka byla, že kotel musel být vyměněný do 30. dubna letošního roku, případně musel mít žadatel závaznou objednávku do stejného data. Žadatelé využili, že uznatelným nákladem bylo pořízení kotle už od 1. ledna loňského roku, takže žádali o dotaci zpětně, kotel už mají namontovaný," doplnil radní.

Dotace jsou v tomto čtvrtém kole určené jen nízkopříjmovým skupinám, což znamená, že průměrný čistý příjem na člena domácnosti v roce 2020 nepřesáhnul 170 900 korun. Žádat o dotaci mohou také domácnosti seniorů nebo lidé, kteří pobírají invalidní důchod. Po zkušenostech z prvních dotačních kol, kdy se u krajského úřadu tvořily velké fronty, které provázely i potyčky žadatelů, bylo možné žádosti podávat jenom elektronicky. Největší zájem byl hned první den, v první minutě dorazilo 147 žádostí.

K dispozici má kraj v tomto kole 108 milionů korun, zatím vyčerpal zhruba 52 milionů. Podle Ulvra přišlo 607 žádostí, už dnes je tak jasné, že všechny peníze se vyčerpat nepodaří. "Při průměru 153 000 korun na jeden projekt budeme potřebovat na zbylé projekty nějakých 36 milionů," řekl. Další kolo už podle něj kraj vyhlásit nemůže. "Máme ale informace, že ministerstvo životního prostředí připravuje další výzvu na přelomu roku," dodal radní. Také v dalších krajích se totiž podle něj kvůli nastaveným podmínkám peníze zřejmě vyčerpat nepodaří.

Liberecký kraj má s dotacemi na výměnu kotlů za ekologičtější několikaleté zkušenosti, první dotace rozdělil v roce 2016, od té doby podpořil bezmála 600 miliony korun výměnu téměř 5000 kotlů. V předchozích kolech bylo možné získat 80 procent potřebných peněz a v oblastech se zhoršeným ovzduším ještě o pět procent víc. V novém kole může dotace pokrýt až 95 procent nákladů na pořízení ekologického vytápění.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist