https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pribram-da-pokacet-cast-lipove-aleje-v-ulici-28-rijna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Příbram dá pokácet část lipové aleje v ulici 28. října, stíní přízemní byty

15.2.2017 15:03 | PŘÍBRAM (ČTK)
Příbramská radnice dá pokácet část lipové aleje v ulici 28. října. Cílem je, aby se ulice prosvětlila a zbylé stromy měly lepší podmínky. Ilustrační snímek.
Příbramská radnice dá pokácet část lipové aleje v ulici 28. října. Cílem je, aby se ulice prosvětlila a zbylé stromy měly lepší podmínky. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Příbramská radnice dá pokácet část lipové aleje v ulici 28. října. Cílem je, aby se ulice prosvětlila a zbylé stromy měly lepší podmínky. Rozhodnutí porazit přibližně každý druhý strom předcházela anketa, v níž se většina oslovených lidí vyslovila pro řešení navržené odborníky, řekl dnes novinářům starosta Jindřich Vařeka (ANO).
 

Radnice v ulici rozdala 416 anketních lístků, zpátky se jich vrátilo 155. Většina odpovědí, 71 procent, byla pro pokácení zhruba každého druhého stromu. "Výsledek ankety je totožný s odborným stanoviskem, takže se domníváme, že není žádný důvod hledat ještě nějaké jiné řešení," uvedl Vařeka. Kácení by se podle něj mělo stihnout do konce března.

Město už za minulého vedení podobnou anketu udělalo, kromě zeleně se v ní zároveň řešilo parkování. Záměr nakonec narazil na odpor části veřejnosti. Lidé, zejména z přízemních bytů, si však dál stěžovali na to, že jim vzrostlé stromy stíní. Radnice proto uspořádala anketu znovu.

Zásahy do městské zeleně občas budí vášně i v jiných městech. Například v Kácově na Kutnohorsku lidé podepisovali petici za záchranu historické lipové aleje, kterou chtěla obec pokácet. Kritici za tím viděli snahu ušetřit, protože kácení stromů by podle nich bylo levnější než jejich odborné ošetření. V Benešově naopak lidé žádali, aby radnice dala porazit lipovou alej v ulici Na Spořilově. Stěžovali si na to, že jim stromy zastiňují domy a znečišťují zaparkovaná auta. Radnice jim ale nevyhověla. Alej je podle ní v dobrém stavu a stromy nikoho neohrožují. Argumentovala i tím, že jejím vykácením by město přišlo o jednu z nejkrásnějších alejí v širším centru a významného producenta kyslíku.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist