https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pribram-pokaci-nektere-stromy-ktere-kazi-pohled-na-svatou-horu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Příbram pokácí některé stromy, které kazí pohled na Svatou Horu

17.1.2018 16:52 | PŘÍBRAM (ČTK)
Příbram nechá pokácet některé stromy, které kazí pohled z města na barokní areál Svatá Hora.
Příbram nechá pokácet některé stromy, které kazí pohled z města na barokní areál Svatá Hora.
Příbram nechá pokácet některé stromy, které kazí pohled z města na barokní areál Svatá Hora. Radní na základě odborné studie rozhodli o poražení 49 stromů z havarijních, zdravotních a pěstebních důvodů a šesti stromů, které výrazně ovlivňují výhled na baziliku. Tři stovky staletých stromů budou naopak na městském pozemku ponechány, sdělila dnes mluvčí města Pavlína Svobodová.
 

Podle starosty Jindřicha Vařeky (ANO) by nemělo jít o razantní kácení, ale o zlepšení pohledů z několika stran. "Město Příbram postupem času přišlo o svoji unikátní a po staletí obdivovanou dominantu. Já si myslím, že je to škoda," uvedl.

Vařeka v minulosti nevylučoval, že město od záměru nakonec ustoupí. Část veřejnosti podle něj totiž kácení není nakloněna. Radní se ale nakonec usnesli, že by se kácet mělo. Město již podle Svobodové požádalo orgány státní památkové péče a ochrany přírody o povolení.

Radnice si loni nechala zpracovat studii, která řeší jednotlivé stromy na pozemku města i svatohorské farnosti. Materiál nedoporučil celkové odlesnění Svaté Hory, protože takový zásah by znamenal i zvýšení hluku v areálu. Stromový porost tlumí rušivé zvuky a celý areál by tak podle odborníků přišel o svou výlučnost, která je dána tím, že nemá přímou spojitost s moderním městem.

Svatá Hora v Příbrami, která je nejvýznamnějším mariánským poutním místem v Čechách, byla nedávno opravena za 190 milionů korun. Práce obnášely zejména opravy obvodového pláště objektů a střech, které se blížily k závěru své životnosti. Působivý areál s barokním klášterním komplexem, ambity a kaplemi je hlavní památkou města.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist