https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pribramsti-zastupitele-odlozili-rozhodnuti-o-haldach-na-kveten
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Příbramští zastupitelé odložili rozhodnutí o haldách na květen

26.4.2017 08:45 | PŘÍBRAM (ČTK)
Materiál z odvalů by se mohl přepravovat na centrální místo pomocí visuté pásové dopravy, která znamená minimální zábor území. Okolní obce by tak podle Rychtaříka třeba do deseti až 15 let mohly bezúplatně získat vyčištěné pozemky.
Materiál z odvalů by se mohl přepravovat na centrální místo pomocí visuté pásové dopravy, která znamená minimální zábor území. Okolní obce by tak podle Rychtaříka třeba do deseti až 15 let mohly bezúplatně získat vyčištěné pozemky.
Příbramští zastupitelé v pondělí odložili rozhodnutí o likvidaci uranových hald. Vrátí se k němu po veřejném projednání záměru, které bylo svoláno na 9. května. Sanaci odvalů v bývalém příbramském uranovém revíru plánuje státní podnik Diamo. Starostům dotčených obcí, mezi nimiž je i Příbram, předložil na výběr čtyři varianty.
 

Podle první lze haldy postupně likvidovat v závislosti na regionální poptávce, další počítá se sanací na místě a třetí s částečným odtěžením a následnou sanací a rekultivací na místě. Poslední možností, která má mezi zástupci města i Diama velkou podporu, je přeprava materiálu na jedno centrální místo, kde se bude dál zpracovávat.

"Já si myslím, že se nic nestane, když to rozhodnutí necháme na příští zastupitelstvo," uvedl bývalý starosta Josef Řihák (ČSSD), který návrh na odložení hlasování předložil. Připomněl, že půjde o těžbu, která vždy zasahuje do života lidí, a k záměru se budou vyjadřovat ekologické organizace a veřejnost v připomínkovém řízení. Poukázal na to, že bude potřeba mimo jiné projednat změnu územního plánu. "Bude to běh na dlouhou trať a vy potřebujete mít za sebou jednotlivé obce a občany," podotkl Řihák, podle nějž se tím předejde budoucím problémům.

"Když teď něco schválíme a teprve pak uděláme besedu, tak by to bylo asi špatně," přidal se zastupitel za ODS Ivan Šedivý. Zastupitelé se tak k materiálu vrátí 22. května.

Ředitel Diama Tomáš Rychtařík ČTK už dříve řekl, že by upřednostňoval rychlou sanaci. Materiál z odvalů by se mohl přepravovat na centrální místo pomocí visuté pásové dopravy, která znamená minimální zábor území. Okolní obce by tak podle Rychtaříka třeba do deseti až 15 let mohly bezúplatně získat vyčištěné pozemky.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist