https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pricinou-uhynu-slona-kita-v-dvorske-zoo-bylo-srdecni-selhani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Příčinou úhynu slona Kita v dvorské zoo bylo srdeční selhání

14.3.2017 12:00 | DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK)
Zoo již dříve uvedla, že v minulosti chovatelé u Kita nezaznamenali žádné problémy se zdravotním stavem, až krátce před úhynem se objevily příznaky poukazující na oběhový kolaps.
Zoo již dříve uvedla, že v minulosti chovatelé u Kita nezaznamenali žádné problémy se zdravotním stavem, až krátce před úhynem se objevily příznaky poukazující na oběhový kolaps.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Příčinou úhynu čtrnáctiletého samce slona afrického Kita v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem bylo srdeční selhání. Výsledky pitvy dnes ČTK potvrdila mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Kito, který byl jediným samcem slona afrického chovaným v zoologických zahradách v ČR a na Slovensku, uhynul v noci na pondělí.
 

"Při pitvě se ukázalo, že v oběhovém systému byly mnohačetné sraženiny, neboli tromby, ke kterým mělo zvíře genetickou predispozici. Srdce bylo navíc postiženo několikanásobným infarktem a navíc jsme zjistili, že to srdce bylo poměrně malé vzhledem k velikosti zvířete," řekla Jiroušová. Zoo již dříve uvedla, že v minulosti chovatelé u Kita nezaznamenali žádné problémy se zdravotním stavem, až krátce před úhynem se objevily příznaky poukazující na oběhový kolaps.

Kito do dvorské zoo přišel v červnu 2009 ze zoo v britském Colchesteru, kde se narodil v roce 2002 matce Tanye a otci Tembovi po umělém oplodnění. Kitovi rodiče přišli na svět v letech 1981 a 1983 v Africe.

V expozici dvorské zoo jsou k vidění samice slonů afrických Saly a Umbu. V České republice chová slony africké ještě zoo ve Zlíně, ve které žijí tři samice. Letos v lednu zahrada oznámila, že by se po úspěšné inseminaci jedné ze samic mohla zahrada jako první v republice příští rok v létě dočkat mláděte.

Přečtěte si článek Ve dvorské zoo uhynul samec slona afrického KitoDalší informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist