https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/primator-pardubic-charvat-znovu-navrhuje-zvazit-odkup-spalovny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Primátor Pardubic Charvát znovu navrhuje zvážit odkup spalovny

7.3.2017 10:00 | PARDUBICE (ČTK)
Spalovnu vlastnila a provozovala mezi lety 1995 a 2004 chemička Synthesia. Poté ji odstavila, protože zařízení nesplňovalo emisní limity. Od roku 2006 spalovna patří společnosti AVE CZ, která plánovala modernizaci zařízení a spalování až 20.000 tun nebezpečného odpadu ročně.
Spalovnu vlastnila a provozovala mezi lety 1995 a 2004 chemička Synthesia. Poté ji odstavila, protože zařízení nesplňovalo emisní limity. Od roku 2006 spalovna patří společnosti AVE CZ, která plánovala modernizaci zařízení a spalování až 20.000 tun nebezpečného odpadu ročně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Pardubice
Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) vyzval na svém facebookovém profilu veřejnost, aby se vyjádřila k otázce, zda mají Pardubice odkoupit od společnosti AVE CZ odpadové hospodářství odstavenou spalovnu nebezpečných odpadů v Rybitví. Transakci za 35 milionů korun loni v listopadu zastupitelé odmítli, cena se jim zdála příliš vysoká. Pokud by nyní získal podporu větší části zastupitelských klubů, předložil by návrh na jednání zastupitelstva 30. března znovu, řekl v pátek ČTK primátor.
 

"Buď se shodneme na tom, že to chceme takhle vyřešit, nebo to necháme běžet procesem, který je nastaven," uvedl Charvát. Výzvu na sociální síti považuje za určitý průzkum názorů veřejnosti, zatím je podle něj "50 na 50".

Spalovnu vlastnila a provozovala mezi lety 1995 a 2004 chemička Synthesia. Poté ji odstavila, protože zařízení nesplňovalo emisní limity. Od roku 2006 spalovna patří společnosti AVE CZ, která plánovala modernizaci zařízení a spalování až 20.000 tun nebezpečného odpadu ročně. Narazila však na silný odpor obcí i veřejnosti, petici proti spalovně podepsalo téměř 50.000 lidí. I kvůli tomu nezískala kladný posudek dopadů provozu zařízení na životní prostředí EIA, ten se nyní znovu přezkoumává. Nedaří se jí získat ani integrované povolení. Obec Rybitví, která je těsně u Pardubic, připravuje změnu územního plánu v místě spalovny, snaží se omezit kapacitu zařízení.

Zástupci zastupitelských klubů s firmou znovu jednali v únoru, cenu se jim snížit nepodařilo. Primátor se chce s představiteli politických stran sejít znovu kolem 20. března a zjistit jejich názor na odkoupení zařízení.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Pavel Dosoudil
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist