https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/primestsky-park-soutok-ma-propojit-hlavni-mesto-s-prirodou-inspiraci-jsou-i-zahranicni-primestske-parky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Příměstský park Soutok má propojit hlavní město s přírodou. Inspirací jsou i zahraniční příměstské parky

25.4.2017 05:05 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jaká je představa příměstského parku? Ideálně by tu měla vzniknout příroda spolupracující s městem, o kterou je zároveň cíleně pečováno. Podle zkušeností ze zahraničí park zlepšuje kvalitu vzduchu, v horkém počasí ochlazuje rozpálenou zástavbu a poskytuje prostor v přírodě v dosahu obyvatel nejen hlavního města.
Jaká je představa příměstského parku? Ideálně by tu měla vzniknout příroda spolupracující s městem, o kterou je zároveň cíleně pečováno. Podle zkušeností ze zahraničí park zlepšuje kvalitu vzduchu, v horkém počasí ochlazuje rozpálenou zástavbu a poskytuje prostor v přírodě v dosahu obyvatel nejen hlavního města.
Licence | Volné dílo (public domain)
Na soutoku Vltavy a Berounky leží území, které v současnosti není zrovna krásné na pohled a má i pár bolavých míst. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy navrhuje pomoci zdejší přírodě a nenásilně ji propojit s Prahou formou příměstského parku s příznačným názvem Soutok.
 

V Evropě příměstské parky existují, některé už i desítky let. Koncepce vznikajícího parku Soutok a řešení současných problémů by tak mohly být převzaty z již fungujících zahraničních příměstských parků, stejně jako léty prověřené poznatky z praxe.

Například v parku Lille na francouzko-belgické hranici platí pravidlo „je zakázáno zakazovat“. Co si pod tím představit? Nikde v celém parku nenajdete ceduli, na které by bylo napsáno „Je zakázáno ...“. Co když správci parku nechtějí, aby jim návštěvníci otrhali vzácné květiny? Mají jednoduché řešení. Připraví pro ně květinovou louku, kde si lidé mohou natrhat běžné květiny a nebát se žádné pokuty. Nemají návštěvníci někam úmyslně ani náhodně vejít? Žádná zákazová cedule není zeď a plot láká k překonání. Ale takový plůtek z ostnatého keře jen tak někdo přelézat nebude a místo je jím jednoduše ochráněno. Lidé tak nemají pocit, že něco nesmí. Chce to hodně plánování a představivosti, ale jde to, a podle správců parku v Lille to hlavně funguje.

Collserola Natural Perk v Barceloně trápí problémy podobné těm českým. Správci parku se bojí nezákonného obsazování veřejných prostor a nebo nevůle obcí tomuto problému čelit. Jako opatření je daná oblast jednoduše deklarována jako nestavební pozemek. Jsou i problémy, které se zatím vyřešit nepodařilo. Například velká izolace parku od ostatních přírodních oblastí, která je daná velkým množstvím komunikací okolo parku. Během nedávné výstavby vysokorychlostní zvýšené silnice byla u barcelonského parku možnost postavit ekodukt. Jenže by stál šest milionů eur a z politických důvodů nebyl realizován.

Ani vznik parku na soutoku Berounky a Vltavy není snadný a neproblémový. Nezastavěná a nyní neudržovaná niva Berounky a Vltavy s rozlohou 1050 hektarů se rozkládá na území několika městských částí. Kolem 80 procent půdy je v soukromém vlastnictví a velká část území je v zátopové oblasti. Není zde povolena další výstavba a krajina má hlavně zemědělské využití.Spornou oblastí v plánovaném příměstském parku je například plánovaný sportovně rekreační areál Radotín. Dalším kontroverzním plánem je splavnění řeky Berounky s provedením nutných rozsáhlých úprav jako je vybudování plavebního kanálu v říční nivě, dva nové jezy, deset nových plavebních komor a prohrábka koryta po celé délce toku. Tato stavba vyvolává opravdu bouřlivé reakce zastánců i odpůrců. Budoucí těžba štěrkopísků se týká výhradních ložisek štěrkopísku v oblasti Lahovic, které by měla vytěžit firma Kámen Zbraslav a na jejichž místě se v některých plánech počítá se vznikem jezer.

Chystá se také revitalizace břehu Vltavy, čištění původních koryt okolních potoků, pohodlné propojení tras pro pěší a cyklisty a veřejný multifunkční prostor. Jako opatření pro případ náhlých záplav má proběhnout obnova údolnice v Lipencích a vytvoření evakuačního bodu v Dolních Černošicích.

Jaká je představa příměstského parku? Ideálně by tu měla vzniknout příroda spolupracující s městem, o kterou je zároveň cíleně pečováno. Podle zkušeností ze zahraničí park zlepšuje kvalitu vzduchu, v horkém počasí ochlazuje rozpálenou zástavbu a poskytuje prostor v přírodě v dosahu obyvatel nejen hlavního města.

Vznikající park by se měl projektovat komplexně jako sjednocený rozvoj území v ekologické, sociální i ekonomické oblasti. Měl by zajistit správu území, zabránit nekontrolovatelnému růstu měst a pomoci napojení města na volnou krajinu v okolí. Přírodní park by se stal součástí zelené infrastruktury, které pomocí soustavy biokoridorů a zelených oblastí v metropoli umožní, aby zvířata mohla bezpečně migrovat z jednoho konce města na druhý.

Se zakládáním příměstských parků zatím není v ČR dostatek zkušeností, proto o svých zkušenostech přednášeli v Praze v listopadu 2016 představitelé již existujících evropských parků. V lednu 2017 začala jednání o podmínkách potřebných pro vznik příměstského parku Soutok. Během roku 2017 má být uspořádána konference, na které se proberou možné varianty s cílem najít optimální cestu pro udržitelný vývoj. Dílčí projekty by se měly začít realizovat již v roce 2018. Vlastní realizace bude probíhat postupně v jednotlivých krocích. Výsledkem má být větší atraktivita území, jeho vyšší návštěvnost a turistický ruch.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Šárka Spáčilová
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist