Priority Lucemburska v předsednickém křesle Rady EU
Lucembursko připravuje zasedání Evropské rady v březnu, kdy má probíhat střednědobé hodnocení Lisabonského procesu. Země společně posoudí, zda se Evropské unii daří přeměna na dynamickou znalostní společnost s tržní ekonomikou a zároveň s plněním sociálních a ekologických ambicí. Lucembursko doporučuje zjednodušit řízení tohoto procesu, aby byl přístupnější každému.
Lucembursko se domnívá, že by společenství prospělo i posílení ekonomického řízení Evropské měnové unie a jednání o způsobu plnění tzv. Paktu stability, který předepisuje zemím maximální schodek veřejných rozpočtů. Na toto téma se také bude snažit dosáhnout dohody na březnové Radě.
Podpis přístupové dohody čeká Bulharsko a Rumunsko v dubnu při příležitosti zasedání Rady pro veřejné věci a vnější vztahy. Jejich podpisy budou znamenat uzavření posledního kola přistupujících zemí. Nové kolo, zapojující balkánské země, už se pomalu rozbíhá na základě zasedání Rady EU v Soluni. V polovině března začnou přístupová jednání s Chorvatskem. Makedonie ještě musí doručit Komisi dotazník, podle něhož Komise posoudí, kdy má následovat příprava na přístup Makedonie k EU.
V oblasti dopravy hodlá předsednická země pokračovat v práci na takzvaném třetím železničním balíčku. Pozornost zaměří na práva a povinnosti cestujících a požadavky na kvalitu v sektoru nákladní dopravy. Dále bude muset být znovu řešeno téma zdanění těžkých nákladních vozidel za využívání silniční sítě (Eurovignette) a vzít přitom v potaz sociální harmonizaci v oblasti silniční dopravy.
U letecké dopravy Lucembursko navrhuje prověřit dokumenty týkající se informací o leteckém dopravci a práv cestujících s omezenou pohyblivostí.
V případě lodní dopravy by se podle lucemburských vyjednavačů měla kromě bezpečnosti přístavů věnovat pozornost boji se znečištěním moře námořní dopravou. Chtějí v této sféře dosáhnout dohody s Evropským parlamentem, zejména o obsahu síry v lodním palivu. Také chtějí jednat o ochraně spodních vod před znečištěním.
Energetika - v tomto půlroce má Lucembursko pokročit v návrhu směrnice o obnovitelných zdrojích energie a v červnu přijmout návrh na téma účinnosti energetiky u koncových uživatelů a dodavatelů energie. Také lucemburská administrativa doufá, že dovede k úspěšnému závěru návrh směrnice o ekologickém designu a návrh podmínek přístupu k plynovodům.
Kjótský protokol sice vstoupil v platnost a emisní povolenky jsou rozděleny, ale Lucembursko si je vědomo nekončícího procesu a proto už hovoří o práci na představení globálního ambiciózního a spravedlivého systému obchodování po roce 2012, který je nutné připravit. Ten by měl obsahovat závazky diferencovaných snah o redukci emisí CO2, a to podle kapacity a zodpovědnosti zapojených stran.
Dále bude pokračovat ve zkoumání nařízení o registru chemických látek (REACH), které usiluje o jednotný systém pro registraci, hodnocení a stanovení restriktivních opatření pro povolování chemických látek.
Co se týče zemědělství, Lucembursko za svého předsednictví bude usilovat o posunutí reformy trhu s cukrem kupředu, jakmile bude znám postoj Světové obchodní organizace, a vzít v potaz jak zájmy evropských výrobců, tak výrobců v rozvojových zemích. Další legislativní dokumenty budou zahrnovat možné přizpůsobení trhů s vínem, ovocem a zeleninou.
Lucembursko také hodlá udělat tlustou čáru za možnými nedorozuměními mezi strategií trvale udržitelného rozvoje a Lisabonskou strategií s tím, že udržitelný rozvoj nebude třetím pilířem Lisabonské strategie. "Trvale udržitelný rozvoj je vůdčím principem, který se promítá do evropské politiky jako celku, ať už jde o ekonomiku, rybolov, zemědělství, veřejné finance apod.," píše se v dokumentu o prioritách předsednictví. Lucembursko věří, že po pozměnění strategie udržitelného rozvoje bude Rada ve všech svých formách "klást důraz na udržitelnou podstatu svého jednání".
reklama