https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pripravky-na-ochranu-rostlin-budou-asi-znacene-2d-carovymi-kody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přípravky na ochranu rostlin budou asi značené 2D čárovými kódy

25.1.2021 01:10 | PRAHA (ČTK)
Česko je ve falšovaných prodejích pesticidů nad evropským průměrem.
Česko je ve falšovaných prodejích pesticidů nad evropským průměrem.
Licence | Volné dílo (public domain)
Přípravky na ochranu rostlin pro profesionální pěstitele se nejspíš začnou označovat dvourozměrnými čárovými kódy. Nový systém má bojovat proti falzifikátům. Česko je ve falšovaných prodejích pesticidů nad evropským průměrem. Falzifikáty dovážené do ČR činí 17,8 procenta z prodejů za 930 milionů korun. V evropských státech představoval prodej falšovaných pesticidů 13,8 procenta. Uvádí to důvodová zpráva k novele rostlinolékařského zákona, kterou v pondělí projedná vláda.
 

Informace o pohybech přípravků po republice se budou zaznamenávat do úložiště dat, nový systém tak umožní sledovat přípravky v každém článku distribuce. Úložiště bude spravovat ministerstvo zemědělství.

"Zřízení centrálního úložiště dat je klíčovým prvkem pro zabezpečení funkčnosti zaváděného systému. Tento systém umožní sledovat přípravek v každém článku distribučního řetězce. Elektronickou evidencí a dohledatelností původu přípravků na ochranu rostlin by se mělo zabránit falšování a distribuci těchto přípravků," sdělil ČTK mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Systém by podle zprávy měl obsahovat povinné vedení evidence o uvádění přípravků pro profesionály v elektronické podobě. "Ta umožní propojení záznamů s příslušnými dvourozměrnými čárovými kódy a dálkový přenos povinně vedených údajů do centrálního úložiště dat," vysvětluje zpráva.

Novela také zavádí definice pro přemnožené rostliny, které můžou působit hospodářské škody. Bude definovat práh škodlivosti, na který bude navazovat zvýšený stav a kalamitní stav. Podobně se to již používá u přemnožených zvířat, v posledních letech například u hrabošů.

Ministerstvo v novele také navrhuje, aby zemědělci povinně odevzdávali evidenci použitých přípravků a pomocných prostředků na ochranu rostlin elektronicky, nemuseli by pak odevzdávat výkazy. Důvodová zpráva dodává, že hodnocení dopadů regulace nebylo provedeno.

Zákon, pokud jej vláda a Parlament schválí a prezident podepíše, by měl začít účinkovat od 1. července 2022.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist