https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pripravu-remizku-v-polich-brzdi-v-zod-brniste-pozemkove-upravy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přípravu remízků v polích brzdí v ZOD Brniště pozemkové úpravy

1.11.2019 00:15 | BRNIŠTĚ (ČTK)
Plánované budování remízků, kterými chtělo ZOD Brniště na Českolipsku rozdělit velké lány, zkomplikovaly pozemkové úpravy. / Ilustrační foto
Plánované budování remízků, kterými chtělo ZOD Brniště na Českolipsku rozdělit velké lány, zkomplikovaly pozemkové úpravy. / Ilustrační foto
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Plánované budování remízků, kterými chtělo ZOD Brniště na Českolipsku rozdělit velké lány, zkomplikovaly pozemkové úpravy. Týká se to zhruba 80 procent pozemků na nichž hospodaří. Dokud nejsou pozemkové úpravy hotové, není možné tam vysadit strom, řekl v pondělí vedoucí rostlinné výroby Pavel Cihlář. Rozdělení pozemků nařídilo ministerstvo zemědělství, které omezilo od příštího roku na půdách ohrožených erozí výsev jedné monokultury na plochu maximálně 30 hektarů.
 

Ministerstvo zpřísnilo požadavky na hospodaření, které musí zemědělci dodržovat, aby měli nárok na některé hlavní dotace. Nová pravidla se budou týkat přibližně 2300 podniků a farem a 600.000 hektarů polí. Nařízení se vztahuje na půdní bloky, které obsahují souvislou plochu erozně ohrožené půdy větší než dva hektary, nebo pole ohrožená erozí z 50 procent. To je přibližně čtvrtina orné půdy v Česku. Rozdělení lánů má pomoci plodinám lépe vzdorovat suchu a přispět také k prevenci před povodněmi. Aktuálně ministerstvo připravuje rozšíření omezení od roku 2021 na všechny půdy.

ZOD Brniště patří k největším zemědělským podnikům v Libereckém kraji, hospodaří na 2500 hektarech zemědělské půdy, z toho 1700 hektarů tvoří půda orná, na které pěstuje hlavně pšenici, řepku, hrách a případně mák a také krmné plodiny pro skot. Více než polovinu polí osévá ZOD Brniště pšenicí, varianta rozdělit pole pruhem jiné plodiny podle Cihláře kvůli osevním postupům nepřicházela v úvahu. Rozdělení pole travnatými pásy se zase zemědělci obávají kvůli riziku přemnožení hrabošů. Proto zvolili rozdělení polí mezemi se stromy, které je nepřipraví o tolik půdy.

To třeba ZEOS Lomnice, který hospodaří na zhruba stejných výměrách, rozdělení svých polí řešit nemusí. "Nepatříme mezi ty, kdo mají obrovské hony, protože tady v těch kopcích to ani nejde. My máme průměr polí kolem 11 hektarů, máme asi čtyři větší plochy, které by to postihlo, ale máme je už rozdělené léta," řekl ředitel podniku Jiří Lacina. Vzhledem ke kopcovitému terénu jsou ale podle něj pole více ohrožena erozí. "Musíme podle toho mít nastavené osevní postupy a obdělávat podle toho půdu," dodal Lacina.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist