https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prirodni-lokalitu-na-pardubicku-znicilo-zavazeni-odpadem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přírodní lokalitu na Pardubicku zničilo zavážení odpadem

1.8.2018 00:35 | MIKULOVICE (ČTK)
V lokalitě Blato u Mikulovic se v minulosti vyskytovalo šest zvláště chráněných živočišných druhů. ČIŽP se skládkou Blato zabývala už mnohokrát. / Ilustrační foto
V lokalitě Blato u Mikulovic se v minulosti vyskytovalo šest zvláště chráněných živočišných druhů. ČIŽP se skládkou Blato zabývala už mnohokrát. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Hl. m. Praha
Cenná přírodním lokalita v bývalém hliníku cihelny Blato u Mikulovic na Pardubicku je zničená. Společnost Skládka Elzet zavezla během let stavebním odpadem téměř celou její plochu, nyní žádá úřady, aby ji mohla zaplnit úplně. V minulosti dostala za svou činnost v roce 2016 pokutu 1,5 milionu korun, nyní jí hrozí další.
 

"Ten biotop tam byl de facto zničen. Za to jsme uložili provozovateli vloni dvě pokuty, ministerstvo nám to vrátilo, abychom obě řízení spojili. Pokutu jsme vydali znovu, subjekt se proti tomu odvolal a čekáme na rozhodnutí," řekl ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové Lukáš Trávníček.

V lokalitě se v minulosti vyskytovalo šest zvláště chráněných živočišných druhů. ČIŽP se skládkou Blato zabývala už mnohokrát. Před lety stál jednatel firmy Luděk Zahradník kvůli obžalobě z vyhubení tří druhů chráněných živočichů i před soudem, po několika odvoláních ho soud v roce 2009 obvinění zprostil.

Společnost Skládka Elzet žádá, aby mohla pokračovat v činnosti a zavézt zbylé části pozemku. Záměr nyní podstupuje hodnocení dopadu na životní prostředí (EIA).

"Protože je biotop zničený, už tam není co chránit, a zavezená je už stejně polovina toho, oč žádají, jsme jim vydali souhlas. Chceme ale transparentnější podmínky pro kontrolu, abychom se nedohadovali o přesné vymezení hranic," dodal Trávníček. Podle něj je druhá navržená sankce vyšší než ta předchozí.

Zahradník od konce 90. let s povolením úřadů zavážel bývalý zemník cihelny Blato stavebním odpadem. Později, kdy byly v místě objeveny vzácné druhy živočichů a zavážení bylo omezeno, na tuto činnost potřeboval výjimku ministerstva životního prostředí z ochranných podmínek zvláště chráněných druhů živočichů. I když ji dvakrát získal, pokaždé byl proti ní podán rozklad a nikdy nenabyla právní moci. Přírodní lokalitu později také z velké části zničila stavba státní silnice I/37.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist