https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prirodni-rezervace-chuchelsky-haj-se-rozroste-na-dvojnasobek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přírodní rezervace Chuchelský háj se rozroste na dvojnásobek

14.11.2018 00:19 | PRAHA (ČTK)
Přírodní rezervace Chuchelský háj se rozroste zhruba na dvojnásobnou rozlohu. / Ilustrační foto
Přírodní rezervace Chuchelský háj se rozroste zhruba na dvojnásobnou rozlohu. / Ilustrační foto
Foto | Becherka / wikimedia commons
Přírodní rezervace Chuchelský háj se rozroste zhruba na dvojnásobnou rozlohu. Stávající plocha rezervace, která je v katastru Malé a Velké Chuchle, byla 20 hektarů. K rezervaci, která nově ponese název Chuchelské háje, přibude také ochranné pásmo na pozemcích směrem na západ od rezervace. Vyplývá to z materiálu, který včera schválili na svém posledním zasedání dosluhující pražští radní.
 

Nově navržená rozloha rezervace odpovídá vymezení evropsky významné lokality, která byla schválena v roce 2009. Vyhlášení ochranného pásma znamená vyšší dohled nad stavební činností, terénními úpravami, používáním chemie nebo způsobem hospodaření v lese. V samotné přírodních rezervacích nelze dělat terénní úpravy, změny vodního režimu, používat hnojiva a jiné chemické látky bez souhlasu úřadu, který má ochranu příroda na starosti. V těchto lokalitách je také nezbytné získat souhlas k pořádání sportovních a kulturních akcí mimo zpevněné cesty.

Důvodem ochrany je snaha o zachování původního lesa, kde jsou vzácné druhy rostlin a živočichů. Původní listnaté lesy doplnila výsadba nepůvodní borovice černé a trnovníku akátu. Z dalších rostlin, které zde rostou, lze jmenovat jaterník podléšku, ptačinec velkokvětý, hrachor jarní nebo rozchodník bílý. V oblasti lze nalézt vzácné houby, například hřib bronzový nebo kališník žebernatý. V lese žijí brouci krajník hnědý a roháč velký a z ptáků například žluva hajní a dudek chocholatý.

Na území Prahy je podle magistrátních stránek téměř 90 chráněných území. Mezi největší patří Divoká Šárka, Klánovický les, Prokopské údolí, Stromovka a Modřanská rokle. Chráněny jsou i skály v trojské zoo.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist