https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prirodovedecka-fakulta-zacala-hloubit-cvicny-hydrogeologicky-vrt
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přírodovědecká fakulta začala hloubit cvičný hydrogeologický vrt

11.7.2017 02:30 | BRNO (ČTK)
V areálu brněnské Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (na obrázku) v Kotlářské ulici se včera začal hloubit hydrogeologický vrt pro studijní účely. / ilustrační foto
V areálu brněnské Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (na obrázku) v Kotlářské ulici se včera začal hloubit hydrogeologický vrt pro studijní účely. / ilustrační foto
V areálu brněnské Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Kotlářské ulici se včera začal hloubit hydrogeologický vrt pro studijní účely. Bude sloužit studentům geologie i zájemcům o nové obory, s nimiž fakulta při rekonstrukci výuky počítá. Těžká technika, na které budou napojeny různé měřicí přístroje, podle mluvčí Masarykovy univerzity Emy Wiesnerové významně rozšíří terénní výukové možnosti fakulty. Hotový bude za několik dnů.
 

V návaznosti na měnící se poptávku po absolventech fakulta chystá dva nové obory, s jejichž akreditací se počítá v příštím roce. Zatímco jeden bude zkoumat geoenvironmentální rizika a sanace, druhý se bude zabývat všeobecně vodami. Vrt má sloužit přednostně studentům těchto oborů, ačkoli jej od září budou využívat také ostatní geologické obory.

"Klasická geologie, která se zabývá především hledáním a dobýváním surovin, je na ústupu, což dokládá útlum či rušení těžby v řadě dolů v České republice. Na významu ale naopak nabývají problémy se sanacemi po těžbě či s jinak znečištěným životním prostředím a otázky kvality podzemních vod. Právě takové zaměření chceme v budoucnu našim studentům nabídnout," uvedl děkan přírodovědecké fakulty Jaromír Leichmann.

Cvičný hydrogeologický vrt o průměru 16 centimetrů bude hluboký 30 metrů. K němu bude připojeno čerpadlo s výtlačným potrubím a další zařízení určená pro sledování hladiny a teploty podzemní vody. Vrt vyjde na 200.000 korun.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist