https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prirodu-v-byvalych-vojenskych-uzemich-budou-chranit-divoci-kone-terenni-auta-a-vojenska-technika
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přírodu v bývalých vojenských územích budou chránit divocí koně, terénní auta a vojenská technika

7.11.2016 01:37 | PRAHA (Ekolist.cz)
Bývalé vojenské újezdy potřebují čas od času "drobnou" disturbanci.
Bývalé vojenské újezdy potřebují čas od času "drobnou" disturbanci.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Wild / Beleco
Bývalá vojenská území jsou svým významem srovnatelné s nejcennějšími českými chráněnými územími. Po odchodu armády však vojenské újezdy pomalu zarůstají a vytrácí se jejích přírodní hodnota. Tato území vyžadují pro udržení své biologické rozmanitosti dynamickou mozaiku krajiny. Ta v minulosti vznikla díky aktivní činnosti armády při výcviku. V dnešních podmínkách, kdy armáda z těchto území odešla, je třeba nahradit tento způsob jinými přístupy. Třeba divokými koňmi či terénní nebo těžkou technikou.
 

Spolek Beleco získal prestižní grant z programu LIFE na projekt obnovy a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, které ke svému životu potřebují neustálé narušování terénu. Projekt má zajistit po dobu následujících pěti let péči o přírodu v bývalých vojenských územích.

„Smyslem projektu je pečovat o evropsky významné lokality, které byly kdysi udržovány vojenskou činností, v dnešní době však silně zarůstají a jejich přírodovědný význam se snižuje. Ztrácíme tak jedinečnou mozaiku různorodých stanovišť. Pro její zachování využijeme různé alternativní metody obnovy, ale nejprve se musíme vypořádat s vysokou mírou zarůstání,“ říká Pavel Marhoul z organizace Beleco. Aby byly jednorázově nastolené změny dlouhodobě udržitelné, bude potřeba zajistit následnou péči za pomoci vlastníků pozemků, komunit a zájmových spolků jako jsou kluby vojenské historie, motocyklisté a místní podnikatelé. Taková péče nebude vyžadovat další zvláštní dotace z veřejných financí určených na ochranu přírody.

Kobylka révová se v České republice vyskytuje pouze na malém území mezi Znojmem a Brnem, mimo jiné na projektových lokalitách Načeratický kopec, Mašovická střelnice a Havranické vřesoviště.
Kobylka révová se v České republice vyskytuje pouze na malém území mezi Znojmem a Brnem, mimo jiné na projektových lokalitách Načeratický kopec, Mašovická střelnice a Havranické vřesoviště.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Marhoul / Beleco

V rámci projektu se uplatní několik netradičních způsobů péče o cenná území: pojezdy těžké techniky, pastva velkých býložravců a hospodářská pastva. Tyto různé přístupy budou ukázány na pěti lokalitách chráněných v rámci evropské soustavy Natura 2000. Jednou z nich je Pánov u Hodonína, kde budou nejprve odstraněny náletové dřeviny a následně ve spolupráci s místními spolky využívány tanky a další technika pro udržení vhodných podmínek pro vzácné rostliny a motýly, kteří žijí jen na několika málo místech v České republice.

Na Načeratickém kopci u Znojma bude rozšířena plocha pro pastvu koz a ovcí. Na Blšanském chlumu u Loun budou znovu nastoleny podmínky z dob, kdy lokalitu opouštěla armáda, za pomoci pastvy ovcí. Zatímco management předchozích tři oblastí bude mít na starosti společnost Beleco, na péči o další dvě se zaměří společnost Česká krajina. V Národním parku Podyjí bude na lokalitách Mašovická střelnice a Havranické vřesoviště zavedena pastva divokých koní z anglického Exmooru.

Jízdy terénních vozidel a čtyřkolek jsou vhodnou alternativou vojenské technice.
Jízdy terénních vozidel a čtyřkolek jsou vhodnou alternativou vojenské technice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Marhoul / Beleco

Projekt řídí nevládní organizace Beleco, která se dlouhodobě problematice péče o bývalé vojenské prostory věnuje. „Z hlediska počtu vzácných rostlin a živočichů patří vojenské prostory mezi nejhodnotnější lokality v České republice. Zachování pestré mozaiky vyžaduje průběžné zásahy narušující jinak nezadržitelné zarůstání. Prospěšná zde může být i jiná činnost, třeba motokros nebo pastva zvířat,“ dodává Marta Kotecká Misíková, ředitelka Beleco. Dalšími partnery projektu jsou kromě České krajiny, která začala do Česka znovu vysazovat velká zvířata, jako jsou divocí koně nebo zubři, Wetland, jenž má zkušenosti s rozsáhlými zásahy na biologicky zajímavých lokalitách, ať už za pomocí těžké techniky nebo jiných metod.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist