https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prirodu-v-narodnim-parku-podyji-budou-od-jara-chranit-i-divoci-kone-z-anglie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přírodu v Národním parku Podyjí budou od jara chránit i divocí koně z Anglie

4.1.2017 13:12 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Gita Matlášková
Divocí koně pocházející z anglického Exmooru budou od letošního roku pomáhat udržovat dvě unikátní lokality v Národním parku Podyjí. Na Mašovické střelnici a Havranickém vřesovišti by se mělo zabydlet jedenáct zvířat dovezených z Anglie. Přípravy na jejich příjezd odstartovaly vloni v září. Informovalo o tom sdružení Beleco.
 

V Podyjí budou koně udržovat celkovou plochu bezmála 70 hektarů. „Na rozdíl od domácích zvířat nejsou vybíraví a spásají i ty nejhorší porosty, včetně agresivních druhů trav nebo náletových dřevin. Tím uvolňují prostor pro cenné druhy květin a řadů druhů motýlů, kteří jsou na nich závislí,“ popsal přínos pastvy Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. Dalibor Dostál mimo jiné stojí za návratem divokých koní do prostoru bývalého vojenského cvičiště u Milovic.

„Havranické vřesoviště je druhově bohatá skalní step, Mašovická střelnice se zase pyšní pestrými lučními společenstvy. Obě lokality jsou pokladnicemi vzácných rostlin a živočichů, jako jsou koniklece, jalovce, orchideje, desítky druhů motýlů, ještěrky zelené, užovky stromové a řada dalších," říká přiznává Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd. Ti všichni se neobejdou bez dlouhodobé péče o svá stanoviště a právě přirozená pastva je péčí přírodě nejbližší. "Jde o velmi hodnotné lokality a zachování jejich přírodních hodnot pro příští generace je velkým závazkem,“ dodává Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd.Mašovická střelnice se pyšní pestrými lučními společenstvy.
Mašovická střelnice se pyšní pestrými lučními společenstvy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miloslav Jirků

V rámci projektu bude na vybraných lokalitách využito kromě pastvy divokých koní i dalších netradičních způsobů péče, jako jsou například pojezdy těžké techniky a hospodářská pastva. „Kromě Mašovické střelnice a Havranického vřesoviště, kde bude probíhat pastva koní, je další lokalitou Pánov u Hodonína, kde proběhne rozsáhlé odstraňování náletových dřevin a dále budou využívány tanky a další technika pro udržení vhodných podmínek pro vzácné rostliny a motýly, na Načeratickém kopci u Znojma a na Blšanském chlumu u Loun se rozšiřuje plocha pro pastvu koz a ovcí,“ vyjmenovává dotčené prostory Pavel Marhoul ze společnosti Beleco.

„V Podyjí, které není tradiční pastevní oblastí, je obtížné zajistit dostatek zvířat ke spásání vzácných stepí a vřesovišť. Navíc exmoorský pony dokáže regulovat i náletové dřeviny, jejichž šíření na stepích je jinak obtížně řešitelné. Proto jsme projektu nabídli využití dvou ploch, o něž dlouhodobě pečujeme. V současné době ladíme rozlohu a přesné umístění ohrad. Zároveň projednáváme celý záměr s dotčenými obcemi a dalšími subjekty,“ podotkla botanička Správy Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.

Havranické vřesoviště je druhově bohatá skalní step.
Havranické vřesoviště je druhově bohatá skalní step.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miloslav Jirků

Návrat velkých kopytníků je součástí rozsáhlého projektu Military LIFE for Nature financovaného z evropského programu LIFE. Hlavním účelem projektu je podpora a zachování vzácných druhů rostlin a živočichů, které ke svému životu potřebují pestrou nelesní mozaiku. Projekt zajistí po dobu následujících pěti let péči o přírodu v pěti bývalých vojenských územích, chráněných v rámci evropské soustavy Natura 2000, v různých částech České republiky. Prestižní grant získala ochranářská organizace Beleco, která na projektu bude spolupracovat se společnostmi Wetland a Česká krajina, která má zavedení pastvy koní v Podyjí na starosti. Partnerem projektu je také Ministerstvo životního prostředí ČR.
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
red
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist