https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/priznivci-offroadu-v-milovicich-uklidili-desitky-hektaru-budoucich-pastvin-od-cernych-skladek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Příznivci offroadů v Milovicích uklidili od černých skládek desítky hektarů budoucích pastvin

11.12.2017 11:21 | PRAHA (Ekolist.cz)
Příznivci offroadů v Milovicích uklidili desítky hektarů budoucích pastvin od černých skládek.
Příznivci offroadů v Milovicích uklidili desítky hektarů budoucích pastvin od černých skládek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Dalibor Dostál / Česká krajina
Desítky hektarů bývalého vojenského prostoru Milovice uklidili v sobotu 9.prosince členové a příznivci klubu Off-road Milovice. I když se teploty pohybovaly jen těsně nad nulou, čistilo přibližně padesát dobrovolníků z různých částí České republiky rozsáhlou plochu, kam se v budoucnu rozšíří rezervace divokých koní a praturů. Odstraňovali jak černé skládky, tak zbytky po sovětské armádě, které by mohly být nebezpečné zvířatům i návštěvníkům rezervace. Informuje o tom Dalibor Dostál z České krajiny.
 
Šlo především o ocelová lana, ostnaté dráty, zbytky techniky nebo pneumatiky, které ještě nesly nápisy v azbuce. „Pomoc příznivců offroadů je pro nás velmi cenná. Jsme malá organizace, která by tak rozsáhlé plochy nebyla schopná vlastními silami vyčistit,“ říká Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

Těžké offroady sloužily nejenom k přepravě účastníků po bývalém vojenském prostoru, ale také k vytrhávání starých pneumatik ze země nebo převozu nasbíraných odpadků. Ty zatím zůstávají shromážděné na okraji pastviny. Odtud budou odvezeny v pracovních dnech, až budou otevřeny sběrny a další zařízení.

Není to poprvé, kdy Off-road Milovice pomáhal s odklízením odpadků v této oblasti. Jeho členové se již v minulosti účastnili dobrovolnických akcí, při kterých byly na původní pastvině odstraněny desítky černých skládek a odvezeno několik tun odpadů. Pravidelně se také věnují čištění ploch, které využívají k jízdě v terénu.

Příznivci offroadů v Milovicích uklidili desítky hektarů budoucích pastvin od černých skládek
Příznivci offroadů v Milovicích uklidili desítky hektarů budoucích pastvin od černých skládek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Dalibor Dostál / Česká krajina

„Uklízení černých skládek na tak rozsáhlém území určitě nemůže být pouze záležitostí dobrovolníků. Do budoucna se budeme snažit iniciovat, aby na této činnosti více spolupracovaly kompetentní instituce, jejichž práci zatím dobrovolníci často nahrazují,“ doplnil Dalibor Dostál. Dobrovolníci se budou úklidu bývalého vojenského prostoru věnovat opět na jaře.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist