https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pro-nedostatek-vody-v-teple-vltave-plati-zakaz-splouvani-nelze-se-registrovat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pro nedostatek vody v Teplé Vltavě platí zákaz splouvání, nelze se registrovat

30.6.2025 12:23 (ČTK)
Teplá Vltava, Lenora
Teplá Vltava, Lenora
Kvůli nedostatku vody v Teplé Vltavě, která vede šumavským národním parkem, po ní není možné plout. A Národní park Šumava dočasně přerušil registrace - od 1. do 6. července pro úsek mezi Soumarským Mostem a Pěknou. Měřicí stanice na Soumarském Mostě na Prachaticku dnes ukázala výšku hladiny 43,1 centimetru, řekl ČTK mluvčí parku Jan Dvořák. Zákaz splouvání platí ve chvíli, kdy výška hladiny u Soumarského Mostu klesne pod 50 centimetrů.
 
Vydat se na vodu není možné v úseku od Lenory k Soumarskému Mostu, kde se vodáci sice nemusí registrovat, ale splutí je zde možné pouze v případě, pokud je hladina řeky nad 45 centimetry.

Registrovaným vodákům vrátí park uhrazený poplatek. "Podle předpovědí meteorologů se ráz teplého a suchého počasí nemá měnit ani v nadcházejícím týdnu, je tedy jisté, že hladina Teplé Vltavy se bude nadále držet nízko nebo bude ještě klesat. V současnosti je jasné, že aby se mohlo začít splouvat, s určitou jistotou výšky hladiny nad 50 centimetrů, musí intenzivně pršet po dobu několika dnů, možná až týdne, aby se povodí řeky dostatečně nasytilo,“ řekl Dvořák.

Vodáci se v letošní sezoně za celé dva měsíce mohli vydat na vodu jen v průběhu pěti dnů. Například v pondělí 23. června bylo naměřeno 40,9 cm. "Za celou dobu splouvání, skoro 20 let, kdy probíhá registrace, takhle nízkou hladinu jsme tam nenaměřili. A v úseku od Lenory k Soumarskému mostu v posledních pěti až šesti letech se stále častěji stávalo, že se hladina dostala pod 45 centimetrů. Předtím to bylo málokdy," řekl Dvořák.

Hladinu Teplé Vltavy můžou zvýšit lokální přeháňky nebo bouřky, efekt to má ale jen krátkodobý. "Přesně takový scénář se odehrál v úterý 24. června. Den předtím byla hladina již zmiňovaných 40,9 centimetru. V úterý v 7 hodin a 50 minut, kdy probíhá odečet výšky hladiny, podle kterého se řídí v daný den splouvání, hladina vystoupala na 50,4 centimetrů, tedy jen čtyři milimetry nad limit. Ale ještě týž den ve 14 hodin hladina klesla na 46 centimetrů. Splouvat se dle pravidel stále mohlo, ale bylo jasné, že říční biotop a především kriticky ohrožená perlorodka říční, jsou ohroženy,“ řekl Dvořák.

Právě ochrana perlorodky říční byla důvodem nastavení pravidel pro splouvání nejen tohoto úseku. V letech, kdy se splouvání neregulovalo, splouvalo úsek Soumarský Most – Pěkná i více než 12 000 lodí za sezonu.

Zároveň žádají zástupci parku návštěvníky Šumavy v souvislosti s dlouhodobým suchem k opatrnosti při rozdělávání ohňů. "Na území národních parků je zakázáno rozdělávání ohňů. Možné je to pouze na místech k tomu určených a v zastavěných územích obcí," dodal Dvořák.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist