https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/proc-se-selmam-v-cr-nedari-odpovedi-hleda-novy-film-causa-carnivora
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Proč se šelmám u nás nedaří? Odpovědi hledá nový film Causa carnivora

18.5.2015 02:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
Rysi a vlci jsou velmi plaší, nejčastěji se proto člověk může v přírodě setkat s medvědem
Rysi a vlci jsou velmi plaší, nejčastěji se proto člověk může v přírodě setkat s medvědem
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Znepřístupnili jsme šelmám krajinu a - na rozdíl od sousedních států - jim návrat do přírody nijak neulehčujeme. Spíše naopak. Přesto si šelmy našly samy cestu zpátky do české krajiny. Po stopách rysů, vlků a medvědů u nás a za odpovědí na otázku, co jim brání ve větším rozšíření, se vydal ve svém novém filmu CAUSA CARNIVORA režisér Jan Svatoš. Zatímco jinde v Evropě se počty šelem opět navyšují, v České republice jejich stavy nadále kolísají. Mohou za to migrační překážky i pytláctví.
 

Česko je zatím, co se týče výskytu velkých šelem, spíše pustým ostrovem uprostřed Evropy. Situace se ale začíná pomalu měnit. „Události posledního roku nás přesvědčují, že to šelmy s návratem do naší krajiny myslí vážně. V Máchově kraji se po více než sto letech usadila vlčí smečka, vlci se pokoušejí usadit i v Beskydech nebo na Šumavě,“ vyjmenovává Miroslav Kutal, expert na ochranu velkých šelem z Hnutí DUHA Olomouc.

„Jsem fascinován tím, že vlci, medvědi i rysi se k nám snaží vracet sami od sebe – navzdory tomu, jak jsme jim znepřístupnili krajinu. O to více jsem překvapen, co vše pro soužití s nimi dělají v sousedním Německu či Polsku,“ říká Jan Svatoš, který vyslyšel přání Hnutí Duha filmově zmapovat situaci šelem ve střední Evropě.

V dokumentu vystupují čeští ochránci přírody, zazní i názory lesníka a pokrokově smýšlejících myslivců. Tvůrci filmu při natáčení snímku navštívili také sousední země – Německo, Polsko a Slovensko. Právě na jejich příkladech se ukazuje, že přítomnost šelem nedělá krajinu nebezpečnější. Místní o výskytu šelem ve svém okolí často ani nevědí. Samotní vědci a ochránci přírody přiznávají, že přestože se v jejich teritoriu běžně pohybují, rysa či vlka spatřili na vlastní oči výjimečně nebo vůbec.

Přesto lidé v Česku, a podle Michala Babniče, šéfa rangerů v NP Malá Fatra na Slovensku, stále častěji i na Slovensku, věří raději krvavým legendám, než výzkumům podloženým fakty. Vlci, medvědi a rysové totiž mají v ekosystému svoji nezastupitelnou roli. A například lesníkům pomáhají chránit stromy před přemnoženou spárkatou zvěří.

V diskuzi po premiéře filmu zaznělo, že nejlepším receptem na to, jak se přestat bát přítomnosti šelem v krajině, je osobní zkušenost z terénu, například během Vlčích a Rysích hlídek pořádaných Hnutím Duha. Rysi a vlci jsou velmi plaší, nejčastěji se proto člověk může setkat s medvědem, připomněl Michal Babnič. Střetům s nimi na Slovenku podle něj přibývá nejen z důvodů většího počtu šelem, ale i častějším pobytem lidí ve volné přírodě, zvláště v kritických obdobích na jaře a v zimě. Například během provozováním skialpinismu či freeride lyžování mohou lidé zvířata vyrušit i ze zimního spánku.

Film CAUSA CARNIVORA vznikl ve spolupráci s Hnutí DUHA Olomouc. Ve filmu jsou použity i unikátní záběry volně žijících šelem z české přírody pořízené vlčími hlídkami během dvanáctiletého monitoringu. Režisér Jan Svatoš se tématu divočiny věnuje dlouhodobě. V loňském roce získal prestižní cenu Special Jury Award JADE KUNLUN za film divoČINY. V současnosti pracuje na dokumentu o návratu divokých koní do českých Milovic a filmu Archa světel a stínu o odkazu amerických filmařů Martina a Osy Johnsonových, kteří na počátku 20. století natáčeli divokou přírodu v Africe, na Borneu a Oceánii.

Film CAUSA CARNIVORA měl premiéru 13. května v Městské knihovně v Praze. Další projekce proběhnou v pondělí 18. 5. 2015 v Novém městě na Moravě a 2. 6. 2015 v Brně. Hnutí Duha prodává film rovněž na DVD.


reklama

 
Další informace |
Zdeňka Vítková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist