https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prodej-elektrickych-dodavek-v-cesku-loni-stoupl-ctyrikrat-na-172-aut
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prodej elektrických dodávek v Česku loni stoupl čtyřikrát na 172 aut

4.3.2022 00:11 (ČTK)
Foto | jc_cards / Piqsels
Prodej lehkých užitkových vozů na elektřinu se loni v Česku zvýšil čtyřikrát na 172 dodávek. ČR tak byla s podílem 0,9 procenta užitkových elektromobilů a plug-in hybridů na 18. místě v Evropě. Vyplývá to z údajů Centra dopravního výzkumu.
 

Nejvíce registrací elektrických užitkových aut v České republice evidoval loni Renault Kangoo se 70 vozidly, Mercedes-Benz ESprinter s prodejem 36 aut a Volkswagen Crafter, který si v elektrické verzi pořídilo 19 zákazníků.

"V České republice bylo loni registrováno 172 nových lehkých užitkových elektrických vozidel, meziročně o 128 více. S 0,92 procentním podílem patřila v roce 2021 Česku 18. příčka. Ze zemí Visegrádu byl v Maďarsku evidován 1,28 procentní podíl, což představuje 295 vozidel, v Polsku 0,77 procenta, tedy 570 aut, a na Slovensku 0,65 procenta, což odpovídá 54 vozům. Nejvyšší podíly byly evidovány ve Švédsku (7,62 procenta), Dánsku (5,63 procenta) a Německu (4,81 procenta)," uvedl ředitel centra Jindřich Frič.

V celé Evropské unii prodej elektrických dodávek stoupl o 63,2 procenta na 46.853 registrovaných vozidel. Tento dvouciferný růst vedl ke zvýšení tržního podílu z dvou procent v roce 2020 na loňská tři procenta. Prodeje vzrostly v Itálii o 238 procent, ve Španělsku o 55,5 procenta, v Německu o 45 procent a ve Francii o 39,8 procenta.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist