https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prodej-hybridu-se-do-konce-cervence-zdvojnasobil-na-13.036-aut
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prodej hybridů se do konce července zdvojnásobil na 13 036 aut

11.8.2021 12:10 | PRAHA (ČTK)
Nejprodávanější značkou hybridů je Toyota s 3255 vozy.
Nejprodávanější značkou hybridů je Toyota s 3255 vozy.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | TTTNIS / Wikimedia Commons
Prodej aut s hybridním pohonem se za sedm měsíců letošního roku více než zdvojnásobil na 13 036 vozů. Z toho plug-in hybridy do zásuvky rostly o 185 procent na 2445 aut. Odbyt elektromobilů se zvýšil jen o necelá čtyři procenta na 1426 vozů. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.
 

Podíl aut s bateriovým pohonem na celkových prodejích se tak zvýšil z loňských 6,4 procenta na 11 procent. "Registrace vozů s alternativním pohonem jsou letos téměř dvojnásobné oproti loňsku," uvedl tajemník svazu Josef Pokorný s tím, že celkem se prodalo 16 037 aut na alternativní pohon, tedy elektromobilů, hybridů nebo vozů na plyn.

Nejprodávanější značkou hybridů je Toyota s 3255 vozy, následuje Ford s prodejem 1837 hybridů a Škoda, která prodala 1481 hybridních vozů. Nejprodávanějším hybridním modelem byla Škoda Octavia před Toyotou Corolla.

"Hybridy rostou aktuálně mnohem výrazněji než elektromobily. Dokládá to preference zákazníků, které u elektromobilů prozatím odrazuje vyšší cena a omezené použití kvůli nižšímu dojezdu a dlouhému dobíjení. Naopak cena tzv. full hybridů je v podstatě již srovnatelná s diesely s automatickou převodovkou a není potřeba je dobíjet," uvedl generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška. Podíl hybridů na prodejích Toyoty letos přesáhl 50 procent.

Mezi elektromobily vede značka Škoda s 501 registrovanými vozy, následuje Volkswagen s prodejem 173 aut a značka Hyundai, která prodala 146 elektromobilů. O deset vozů méně prodala americká Tesla.

Celkový prodej nových osobních vozů od ledna do konce července meziročně vzrostl o 14 procent na 131.210 vozů. Proti roku 2019 jde však stále o téměř 13procentní pokles.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist