https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prodeje-vysavacu-s-vyssim-prikonem-ktere-ceka-zakaz-rostou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prodeje vysavačů s vyšším příkonem, které čeká zákaz, rostou

16.8.2017 06:00 (ČTK)
Podle nařízení Evropské komise nesmí být nově emise prachu z vysavače vyšší než jedno procento. Luxy budou muset být tišší, maximální hladina hluku bude 80 dB. Hadice vysavače, pokud je jí vysavač vybaven, bude muset být trvanlivá tak, aby byla stále použitelná po 40.000 zatížení. Životnost motoru pak delší než 500 hodin chodu. / ilustrační foto
Podle nařízení Evropské komise nesmí být nově emise prachu z vysavače vyšší než jedno procento. Luxy budou muset být tišší, maximální hladina hluku bude 80 dB. Hadice vysavače, pokud je jí vysavač vybaven, bude muset být trvanlivá tak, aby byla stále použitelná po 40.000 zatížení. Životnost motoru pak delší než 500 hodin chodu. / ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Prodeje vysavačů s vyšším příkonem, jejichž prodej bude od září omezen, v posledních týdnech rostou. Někteří obchodníci registrují nárůst poptávky až o pětinu. Modely s příkonem vyšším než 900 Wattů se na prodejích podlahových vysavačů v prvním pololetí podílely z 48 procent, vyplývá z údajů GfK.
 

Neúsporné vysavače s vysokým příkonem mají od 1. září postupně zmizet z trhu. Od tohoto data bude možné uvádět na trh jen přístroje o maximálním příkonu 900 Wattů. Nově budou také regulovány prachové emise a maximální hladina hluku přístroje. Již od září 2014 mohou být uváděny na trh jen domácí vysavače s maximálním příkonem 1600 W.

"Zdá se, že i nařízení EU ovlivňuje prodeje. Jen v červenci, kdy se o změnách začalo více hovořit i v médiích, narostl prodej vysavačů o téměř 15 procent," uvedla mluvčí Euronics Lenka Mastešová. V e-shopu Kasa.cz jsou dva nejprodávanější modely právě ty s příkonem nad 900 Wattů.

Cílem směrnice je mj. omezit prodej neúsporných přístrojů. "O účinnosti vysavačů nerozhoduje příkon (tedy spotřeba energie) ale jejich sací výkon. Spotřebitelé by proto měli hledat přístroje se sacím výkonem nad 350 wattů, které zajišťují kvalitní vysávání," dodala Andrea Čiperová z portálu Elektřina.cz. Běžným domácnostem toto nařízení ale podle ní žádnou výraznou úsporu spotřeby elektřiny či snížení nákladů na energie v dohledné době nepřinese.

Podle nařízení Evropské komise nesmí být nově emise prachu z vysavače vyšší než jedno procento. Luxy budou muset být tišší, maximální hladina hluku bude 80 dB. Hadice vysavače, pokud je jí vysavač vybaven, bude muset být trvanlivá tak, aby byla stále použitelná po 40.000 zatížení. Životnost motoru pak delší než 500 hodin chodu.

Zákazníci nyní podle obchodníků při výběru volí také další kritéria kromě výkonu. "Těmi jsou například tiché podlahové vysavače s HEPA filtry a třídou účinnosti A při vysávání tvrdých podlah," řekl produktový manažer Kasa.cz Petr Štursa.

Prodej vysavačů se v prvním pololetí podle údajů GfK v ČR zvýšil v kusech meziročně o sedm procent a v hodnotě o 12 procent. Z 65 procent šlo o klasické podlahové vysavače, z necelých 14 procent o vysavače na tyči, z devíti procent ruční vysavače akumulátorové a bateriové. Šest procent tvořily víceúčelové vysavače a necelých šest robotické vysavače.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Medek Radek Doležal
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist