https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/projekt-life-corcontica-pomohl-za-sest-let-obnove-horskych-luk
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Projekt Life Corcontica pomohl za šest let obnově horských luk

17.9.2017 23:14 | ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK)
Součástí projektu byly desítky aktivit na podporu luk.
Součástí projektu byly desítky aktivit na podporu luk.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KRNAP
Projekt Life Corcontica pomohl za šest let k obnově horských luk na území Krkonošského národního parku (KRNAP). Celkem se do péče o 490 hektarů luk zapojilo 48 hospodářů. Informoval o tom mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Celkové náklady na projekt dosáhly zhruba 90 milionů korun.
 

Součástí projektu byly desítky aktivit na podporu luk. "Na 360 hektarech jsme obnovili hospodářskou péči, na dalších 130 hektarech, již obhospodařovaných, došlo k nadstavbovým zásahům na podporu květnatosti luk," uvedl Drahný. Hospodaření se podařilo obnovit i na nejvýše položených loukách v České republice, například v lokalitě Růžohorky v nadmořské výšce 1240 metrů nebo na Zadních Rennerovkách ve výšce 1250 metrů nad mořem.

K obnovení luk bylo potřeba vykácet 40 hektarů náletových dřevin či zlikvidovat na 50 hektarů invazních rostlin. "Louky jsou nyní přístupné pro pastvu zvířat a část z nich nově i pro sekačky. Kromě tohoto byly více než tři desítky hektarů luk citlivě přihnojeny nebo povápněny. Hospodaření bylo podpořeno nákupem nové techniky," uvedl Drahný.

Další částí projektu byl vznik Krkonošských farmářských stezek, které propojují vzácné louky, hospodáře a návštěvníky hor. Při procházkách mezi loukami je na jednotlivých farmách možné nakoupit i produkty místních farmářů.

Projekt Life Corcontica se zabýval kromě luk také ohroženou rybkou vrankou obecnou. "Aby mohla v krkonošských potocích volně migrovat, zpřístupnili jsme více jak pět kilometrů toků a upravili jsme 14 takzvaných stupňů," uvedl Drahný. Speciální péče se dostalo kriticky ohroženému hořečku mnohotvarému českému, který se v Krkonoších vyskytuje na pouhých dvou místech.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist