https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/projekt-quotslunce-do-skolquot-je-ukazkou-ze-to-jde
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Projekt "Slunce do škol" je ukázkou že to jde

8.12.1999 11:30 | PRAHA (EkoList)
Projekt "Slunce do škol", který dnes veřejnosti představili zástupci Greenpeace, ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD) a zástupci ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), má ukázat, že možnost získávání energie z obnovitelných zdrojů není technologickou utopií. "Tento program není o náhradě zdrojů energie ve školách, ale o tom, že chceme ukázat nastupující generaci, že to jde," říká Miloš Kužvart.
 

Program spočívá v tom, že prvních sto škol, které se do něj přihlásí, má šanci získat až 100% dotaci na koupi a instalaci fotovoltaického panelu o maximálním výkonu 100 Wattů. "Je to demonstrační projekt, který mohou školy velice dobře využít například při fyzikálních praktikách, předmětu Základy ekologie a také jednotliví studenti pro své odborné práce," popisuje možnosti, které program dá školám, Tomáš Nenička, koordinátor klimatické kampaně Greenpeace.

Náklady na projekt odhaduje MŽP podle ing. Jiřího Jiránka, na přibližně 6 miliónů korun. Cena jednoho instalovaného zařízení je tedy počítána přibližně na 60 tisíc korun.

Fotovoltaické panely, schopné vyrábět ze sluneční energie energii elektrickou, jsou u nás v současnosti takřka neznámé. "Jsme na startovní čáře," popisuje dnešní situaci ing. Nenička. Projekt "Slunce do škol" může podle něj přispět k jejich rozšíření.

Tomáš_Nenička

Tomáš Nenička z Greenpeace (druhý zleva) představil novinářům zařízení, které získají školy v rámci projektu "Slunce do škol." Foto: Jakub Kašpar/EkoList

"V současnosti, při deformovaných cenách energií, jsou fotovoltaická zařízení prakticky nenávratnou investicí," přiznává Jiří Jiránek. Podle něj se ovšem situace změní v okamžiku narovnání cen a rozšíření obchodu s fotovoltaickou technologií. "Rozšířením výroby a zvýšením prodeje s největší pravděpodobností klesne i cena," dodává Jiránek.

Jak připomněl ministr Kužvart, v návrhu zákona o hospodaření s energiemi, který v současné době projednává legislativní rada vlády, je obsažen návrh tzv. "zeleného haléře" - tedy poplatku 2 haléře z každé spotřebované kilowatthodiny elektrické energie. Kromě toho vláda bude deregulovat ceny energií. "Evropská unie také uvažuje o zavedení tzv. ‚uhlíkové daně', která ovšem obnovitelné zdroje dále zvýhodní," říká Kužvart.


reklama

 
Jakub Kašpar

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist