https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/projekty-premeny-karlovarskeho-kraje-se-zameri-na-vyzkum-i-brownfieldy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Projekty přeměny Karlovarského kraje se zaměří na výzkum i brownfieldy

17.8.2021 00:59 | KARLOVY VARY (ČTK)
Strategické projekty Fondu spravedlivé transformace (FST) v Karlovarském kraji se týkají rozvoje výzkumu, sanace brownfieldů, podpory lázeňství, kreativních oborů nebo investic v okolí bývalého dolu a nyní jezera Medard. Ze 46 podaných projektů doporučili hodnotitelé 11, šest od Karlovarského kraje nebo jeho organizací. Hejtman Petr Kulhánek (za STAN) řekl novinářům, že i projekty, které nebyly vybrány mezi strategické, mají šanci na podporu v jiné části evropského dotačního programu, který má pomoci s přeměnou uhelného regionu. Krajská opozice výběr strategických projektů napadla jako netransparentní.
 

"Neznamená to, že projekty, které nebyly vybrány jako strategické, končí v tomto procesu. Naopak v nich vidíme obrovský potenciál a jsou to projekty, které by se měly zapojit do připravovaných tematických výzev, tedy soutěžních projektů, nebo grantových schémat," uvedl Kulhánek.

Podporu mohou získat projekty rozšiřující stávající výrobu i ty z nových oblastí podnikání. Kraj by jim pak prostřednictvím agentur, které založí a které byly vybrány mezi strategické projekty, měl pomoci s administrací, kontaktem s výzkumnými institucemi, poskytnutím prostor v takzvaných inkubátorech a podobně.

Opozice kritizovala, vedení kraje, jež podle ní utajilo všechny informace o transformaci a rozdělování alokované částky. "Neproběhla totiž žádná veřejná diskuse o krajské strategii, nediskutovalo se nad předloženými projekty, nediskutovalo se nad parametry výběru projektů a navíc ani jména samotných hodnotitelů nebyla žádným krajským orgánem schválena," uvedla opoziční zastupitelka a bývalá hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

"V celém procesu hraje podivnou roli soukromá poradenská agentura AQE, která měla údajně nejen vybírat hodnotitele, připravovat kritéria hodnocení, ale navíc i zpracovávat některé projekty. S takto pojatým procesem transformace regionu nemůžeme souhlasit," dodala.

Kromě projektů Karlovarského kraje a krajského Institutu lázeňství a balneologie se mezi 11 vybraných strategických projektů dostaly i dva projekty Sokolovské uhelné, které se transformace týká nejvíce. Jeden se zaměřuje na regeneraci brownfieldů a jejich přípravu pro další využití, druhý pak rozvojem oblasti kolem jezera Medard.

Mezi úspěšné patří i město Aš s podporou místního podnikání nebo Boží Dar s regenerací vrcholu Klínovce. Využít krajinu v kraji má pomoci i projekt České zemědělské univerzity v Praze.

Podle náměstka hejtmana Vojtěcha Franty (Piráti) by z 6,3 miliardy, jež má z FST získat Karlovarský kraj, měla jít polovina peněz na strategické projekty. Druhá polovina se rozdělí mezi soutěžní projekty a grantová schémata na plošnou podporu vybraných odvětví na území kraje.

Podrobnosti rozdělení peněz mezi jednotlivé části evropského dotačního programu dopracuje kraj tak, aby bylo možné vyhlásit první výzvy v prvním čtvrtletí příštího roku, až je schválí ministerstva životního prostředí a místního rozvoje a Evropská komise.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist