https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prosincovy-sesuv-svahu-v-zizelicich-u-zatce-ohrozuje-barokni-kapli-a-domy-nad-ni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prosincový sesuv svahu v Žiželicích u Žatce ohrožuje barokní kapli a domy nad ní

21.1.2024 00:19 | ŽIŽELICE (ČTK)
Prosincový sesuv svahu v Žiželicích u Žatce nedaleko silnice I/27 ohrožuje barokní kapli a domy nad ní. Radnice žádá obyvatele, aby na místo nechodili. Starostka Květa Panská (Za rozumné investice) o situaci informovala na webu obce. ČTK řekla, že věc řeší s Povodím Ohře, odborníky na geologii a Krajským úřadem Ústeckého kraje.
 

Silnice I/27 je hlavní trasa z Plzně na Most. Odhadem se dalo do pohybu 90 000 metrů krychlových zeminy. Z preventivních důvodů místní barokní kapli v těsném sousedství vyklidili.

Trhlina ve svahu se objevila loni v létě. "Srážky v listopadu a prosinci byly na naše poměry nezvyklé a pomohly k utržení svahu. Teď už je to havárie, hrozí, že kaple se zřítí," řekla. Kaple Navštívení Panny Marie byla postavena roku 1660, na počátku 18. století byla přestavěna do barokní podoby. Stavba, která patří obci, je památkově chráněna. Kříž v jejím sousedství obec pro jistotu přestěhovala.

Sesuv ohrožuje také nemovitosti nad kaplí a nedalekou frekventovanou silnici. Obec oslovila Povodí Ohře, které čistí koryto potoka Hutná. Na sesuv se byli podívat geologové. "Padlo několik návrhů, jak havárii řešit, ale podrobnosti zatím nemáme," uvedla starostka. Obyvatele vyzvala, aby k místu sesuvu nechodili. "Svah je velmi aktivní, každý den ho monitorujeme," řekla.

Práce mají vést ke stabilizaci svahu v horní části sesuvu. Nyní se zajišťuje přesun rozvodu elektřiny v místě sesuvu.

V obci žije zhruba 485 obyvatel, její roční rozpočet je kolem deseti milionů korun. "Požádali jsme o pomoc Krajský úřad Ústeckého kraje, sami nejsme schopni věc řešit. Zjišťovali jsme, zda existují nějaké dotační programy, ale problém je aktuální," řekla Panská.

Ředitelství silnic a dálnic připravuje obchvat Žiželic. Stavba má odvést tranzitní dopravu mimo obec a zlepšit jízdní parametry silnice. Státní podnik už začal s přípravnými pracemi. Vznikají tak například přístupové cesty pro techniku. Souběžně s budováním přístupových tras pracuje firma na projektu a provádí geodetická měření. Součástí investice je 377 metrů dlouhý most přes údolí potoka Hutná.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist