https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/protesty-francouzskych-zemedelcu-se-blizi-k-parizi-a-zvysuji-tlak-na-macrona
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Protesty francouzských zemědělců se blíží k Paříži a zvyšují tlak na Macrona

25.1.2024 23:36 | PAŘÍŽ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Francouzští zemědělci dnes zablokovali dálnice po celé zemi a vysypávali bedny s dováženým zbožím ve snaze upozornit na cenové tlaky, vysoké daně a regulace, kterým čelí. Informovaly o tom agentury, podle nichž se protesty, které po vypuknutí na jihozápadě země trvají již druhý týden, začaly přibližovat k Paříži.
 

Zemědělci prohlásili, že v protestních akcích budou pokračovat, dokud nebudou splněny jejich požadavky. Blokády představují první velkou výzvu pro nového premiéra Gabriela Attala, poznamenala agentura Reuters.

"Všechny možnosti jsou stále na stole," řekl novinářům šéf Mladých zemědělců (JA) Arnaud Gaillot, když byl dotázán na zprávy, že by zemědělci mohli začít narušovat dopravu v Paříži již v pátek.

Francouzské zpravodajské služby varovaly vládu, že regionální zemědělské svazy vyzvaly své členy, aby přijeli do hlavního města, uvedly noviny Le Parisien a televize BFM TV.

Zatímco Attal svolal ministry s cílem oznámit v pátek konkrétní návrhy, zemědělci pomocí balíků sena a traktorů zablokovali hlavní dálnice po celé Francii, která je největším zemědělským producentem v Evropské unii.

"Musíme dodržovat stále více pravidel, stále se po nás chce více a vyděláváme stále méně. Z naší práce už nemůžeme žít," řekl 61letý farmář Jean-Jacques Pesquerel z odborového svazu Calvados Coordination Rurale.

Bedny s rajčaty, zelím a květákem, které byly podle jedné skupiny zemědělců dovezeny z ciziny, byly rozházeny po dálnici A7, která spojuje Marseille a Lyon, druhé a třetí největší francouzské město. Na jihozápadním okraji Paříže se v ranní špičce zase zastavily desítky traktorů.

Zemědělci na jihozápadě země, kteří ve středu v Agenu postříkali hnojem budovu místní prefektury, dnes za přihlížení policie házeli zvířecí výkaly na nedaleký supermarket Leclerc, největší francouzský řetězec supermarketů.

Mocný zemědělský svaz FNSEA předal ve středu pozdě večer vládě seznam svých požadavků, včetně lepšího prosazování zákona, který má zajistit výkupní ceny. Svaz rovněž požadoval pokračování daňových úlev na naftu pro zemědělská vozidla, okamžité vyplacení zemědělských dotací EU, záruky na pojistné plnění související se zdravím a klimatem a okamžitou pomoc vinařům a ekologickým zemědělcům. "Je třeba naléhavě reagovat," uvedl šéf FNSEA Arnaud Rousseau.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se před červnovými volbami do Evropského parlamentu obává, že zemědělci jsou rostoucím voličským elektorátem krajní pravice. Vůdkyně krajní pravice Marine Le Penová obvinila vládu ze samolibosti a podpory evropských předpisů, které poškozují zemědělce. "Nejhorší nepřátele zemědělců najdeme v této vládě," prohlásila dnes.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist