Proti stožárům na Šumavě bojují občanská sdružení
"Nejde jenom o tenhle jediný stožár a nejde ani o to, o jakého operátora se v tomto případě jedná. Bohužel, přímo od svého domu vidím šest podobných stožárů a v okruhu zhruba sedmi kilometrů jich v šumavské krajině stojí třináct," uvedli obyvatelé Branišova Irena Melčová a Zdeněk Čihák a zdůraznili: "I přesto, že Česká inspekce životního prostředí po návštěvě na místě konstatovala, že došlo k porušení krajinného rázu, příslušný stavební úřad ve Vimperku a referát životního prostředí Okresního úřadu v Prachaticích na naši stížnost vůbec nereagovaly."
Podle Jana Rovenského z Klubu Dětí Země je v kompetenci referátů životního prostředí okresních úřadů, aby ve správním řízení posuzovali výstavbu základnových stanic mobilních sítí v souladu se zákonem o ochraně přírody. "V prachatickém okrese tato praxe zatím nefungovala, věříme ale, že situace zraje ke změně," konstatoval Rovenský.
"Z naší strany k žádnému porušení zákona nedošlo. Platná legislativa nám ukládá povinnost posoudit, zda dochází k porušení krajinného rázu. Pokud dojdeme k závěru, že krajinný ráz porušen není, nemusíme správní řízení realizovat. Protože ale legislativu nepovažujeme za zcela dostatečnou a cítíme aktuálnost problému i potřebu jednoznačného výkladu od ministerstva, znovu s ním o problému diskutujeme," vyjádřil se k problému vedoucí prachatického referátu životního prostředí Josef Pudivítr.
reklama