https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/proti-zlodejum-v-mori-budou-bojovat-elektronicke-ustrice-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Proti zlodějům v moři budou bojovat elektronické ústřice

9.12.2016 00:36 | PAŘÍŽ (ČTK)
"Umělá ústřice velmi rychle splyne s okolím a stane se neviditelnou," řekl jeden ze spoluzakladatelů firmy Sylvain Dardenne. Baterie v zařízení vydrží 60 dní
"Umělá ústřice velmi rychle splyne s okolím a stane se neviditelnou," řekl jeden ze spoluzakladatelů firmy Sylvain Dardenne. Baterie v zařízení vydrží 60 dní
Chovatelé ústřic ve Francii mají novou zbraň v boji proti zlodějům, kteří jim každé Vánoce ukradnou tuny jejich produktu. Nasadí elektronické vysílače maskované jako ústřice, které zalarmují policii, jakmile je někdo vyzvedne z mořského dna. Informoval o tom zpravodajský server The Times.
 

Nová firma Flex-Sense z La Rochelle, která uvedla svou "ústřici v utajení" na trh minulý měsíc, už přijala objednávky v hodnotě milionu eur (27 milionů Kč). Vysílač je uzavřen v bílém plastovém pouzdře, které je navrženo tak, aby přitahovalo stejné mořské řasy a korýše jako ústřice kolem něj.

"Umělá ústřice velmi rychle splyne s okolím a stane se neviditelnou," řekl jeden ze spoluzakladatelů firmy Sylvain Dardenne. Baterie v zařízení vydrží 60 dní.

Chovatelé ústřic na francouzském atlantickém pobřeží, stejně jako místní policie, rok co rok hledají způsoby, jak zabránit krádežím. Jejich počet v posledních letech stoupá úměrně růstu cen ústřic.

V loňském roce připravili zloději před Vánocemi a oslavami konce roku o vypěstované ústřice téměř 1500 producentů v oblasti jihozápadního Atlantiku. Letos v září ukradli zloději deset tun ústřic při nájezdu do vod oblasti Marennes-Oléron.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist