https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pruhonicky-park-letos-laka-na-opravene-cesty-a-zidky-a-ozivene-kompozice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Průhonický park letos láká na opravené cesty a zídky a oživené kompozice

16.4.2023 00:35 | PRŮHONICE (ČTK)
Průhonický park u zámku Průhonice ve stejnojmenné obci v okresu Praha-západ je jeden z nejvýznamnějších zámeckých parků v Česku. Od roku 2010 je národní kulturní památkou. Park a jeho sbírky rostlin byly ve stejném roce zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO. Osou parku je říčka Botič se třemi většími rybníky, skalnatými partiemi, alpinem a loukami v nivě potoka.
Průhonický park u zámku Průhonice ve stejnojmenné obci v okresu Praha-západ je jeden z nejvýznamnějších zámeckých parků v Česku. Od roku 2010 je národní kulturní památkou. Park a jeho sbírky rostlin byly ve stejném roce zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO. Osou parku je říčka Botič se třemi většími rybníky, skalnatými partiemi, alpinem a loukami v nivě potoka.
Foto | Petr1888 / Wikimedia Commons
Návštěvníci Průhonického parku se letos mohou těšit na opravené cesty, opěrné zídky i oživené kompozice, uvítají i pohodlnější nákup vstupenek. Hlavní sezonu v sobotu odstartoval 11. ročník Jarního běhu Průhonickým parkem.
 

V těchto dnech mohou návštěvníci obdivovat rozkvetlé koniklece, mochny, pupkovce, sasanky, prvosenky a mnoho dalších rostlin alpina. V květnu a červnu bude připraveno provázení po unikátních sbírkách kosatců a pivoněk. Druhá červnová neděle bude patřit Víkendu otevřených zahrad, kdy budou přístupné části zámku a parku, kam se běžně návštěvníci nedostanou.

Po celý rok jsou plánovány tradiční akce, jako divadelní představení na Malém nádvoří, Japonský den, vědecké dílny, koncerty vážné hudby nebo výstavy v Galerii Natura. "Návštěvníkům parku se snažíme připravit zajímavé akce v průběhu celého roku, aby se mohli těšit z jeho proměnlivosti. Kromě tradičních akcí je letošní novinkou Vinná stezka v délce pěti kilometrů, na které budou moci návštěvníci první zářijový víkend ochutnat špičková vína od 16 vinařství. Nezapomněli jsme ani na naše malé návštěvníky a na druhou polovinu roku jsme pro ně přichystali dětská divadelní představení," uvedl vedoucí Správy Průhonického parku Jiří Šmída.

Průhonický park prochází v posledních dvou letech rozsáhlou obnovou. V této sezoně se mohou návštěvníci těšit na opravené parkové cesty a bezpečnější prostředí díky ošetření a odstranění rizikových stromů. Práce nadále pokračují se stejnou intenzitou ve druhé části parku, kde dělníci obnovují cesty a sázejí stromy.

"Dramatickou proměnou prošla Hlavní vyhlídka na zámek. Její oživení v duchu myšlenek zakladatele parku znamenalo celkové otevření prostoru, a tak optické prodloužení pohledu o dosud skryté partie Podalpinské louky, leknínového zálivu a menšího z rybníků. Zásah se neobešel bez intenzivního zmlazení či přesadby rododendronů a celkového vyčištění průhledu," dodal Šmída. Vstupenky do parku lze zakoupit v prodejně, on-line a nově také v automatu u hlavního vstupu do parku.

Průhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca roku 1885. Budoval jej až do své smrti v roce 1936, přestože celé průhonické panství prodal roku 1927 československému státu. Park zahrnuje významnou sbírku rostlin a kromě hodnoty estetické má i vysokou hodnotu vědeckou. Patří k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě, od roku 2010 je součástí památkové rezervace s ochranou UNESCO.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist