https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prvni-vietnamska-automobilka-otevrela-zastoupeni-v-evrope-a-severni-americe
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

První vietnamská automobilka otevřela zastoupení v Evropě a Severní Americe

12.8.2021 00:15 | HANOJ (ČTK)
První vietnamská domácí automobilka VinFast otevřela své kanceláře v Severní Americe a Evropě. Připojila se tak k řadě dalších výrobců aut, kteří se v regionu snaží zaujmout zákazníky chytrými elektrickými vozy, napsala agentura Reuters.
 

VinFast je divizí největšího vietnamského konglomerátu Vingroup JSC. V roce 2019 se stala prvním plnohodnotným výrobcem automobilů v zemi, když do ulic vyjely její modely s benzinovým pohonem vyrobené pod její vlastní značkou. V březnu příštího roku chce firma uvést na trh dva elektrické modely, VF e35 a VF e36.

Vingroup uvedla, že VinFast zřídila své zastoupení na pěti mezinárodních trzích. Brzy se pak chystá otevřít svůj autosalon v Kalifornii. V USA ale plánuje prodej převážně přes internet, aby ušetřila tím, že nebude muset zřídit nákladnou síť dealerů.

Automobilka prodala loni na domácím trhu kolem 30 000 aut, zatím ale nevykázala zisk. Jejím cílem bylo do roku 2022 zvýšit prodej na 56 000 vozů. V červnu však uvedla, že kvůli globálnímu nedostatku čipů tento cíl nesplní.

Na podporu svého růstu VinFast bude potřebovat více hotovosti. V dubnu automobilka naznačila, že zváží primární nabídku akcií ve Spojených státech nebo fúzi se společností specializovanou na akvizice, tzv. SPAC. V květnu pak informované zdroje řekly agentuře Reuters, že nabídka akcií VinFastu, díky níž by mohla firma získat nejméně dvě miliardy USD (43,4 miliardy Kč), byla původně naplánována na druhé čtvrtletí, ale nakonec byla odložena.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist