https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prvni-zelene-rostliny-nosi-smrt-na-otravu-repkou-hynou-stovky-srn
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

První zelené rostliny nosí smrt - na otravu řepkou hynou stovky srn

15.3.2013 01:36 | PRAHA (Ekolist.cz)
V předjaří srny láká řepka. Je ale pro ně jedovatá
V předjaří srny láká řepka. Je ale pro ně jedovatá
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Marek Drha / NP Šumava
Požehnání pro zemědělce a hrůza pro myslivce. Řeč je o řepce, která je v předjaří jednou z mála zelených rostlin, navíc pro lesní zvěř velmi chutnou. Jenže srnám přináší smrt, poškozuje totiž játra nebo nervovou soustavu. Záchranné stanice odhadují, že na otravu řepkou každým rokem zemře okolo tisícovky srn.
 

V České republice se pěstuje řepka na více něž 400 tisících hektarech, plochy osázené energetickou plodinou ale každý rok přibývají. A právě v období před počátkem jara, kdy pole již nekryje sníh, se stávají zelené rostliny lákadlem pro srny.

Prvního března v obci Vonoklasy zasahovala Pražská zvířecí záchranka, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody. Majitel rodinného domku měl na své zahradě srnu, která nedokázala překonat plot a narážela do něj. Hlasitě pískala, snažila se postavit na nohy a utéct, pokaždé však upadla a udělala kotrmelec. Po příjezdu záchranářů se srna snažila utíkat, udělala však jen několik skoků a upadla.

"Po odchytu bylo jasné, kde je problém. Zvíře bylo slepé. Náhlá ztráta zraku je prvním příznakem otravy řepkou," vysvětluje David Zítek z Pražské zvířecí záchranky. Přes péči odborníků ze záchranných stanic takové zvíře nepřežije 24 hodin. I tato srna uhynula do druhého dne.

Líbí se Vám Ekolist? Je jednoduché mu přispět.

Podle záchranářů právě současné počasí přispívá k tomu, že se srny pasou na jediné dostupné zelené potravě – řepce. Podle Zítka by řešením mohlo být pěstování starých odrůd řepky, které zvířatům nechutnají.

Reálnější by ale prý bylo, kdyby myslivci ve spolupráci se zemědělci rozmísťovali okolo řepkových polí pachové ohradníky, podobně jako se to v posledních letech dělá okolo silnic. "Finanční náklady na tyto ohradníky by se měly automaticky započítávat do nákladů zemědělců na pěstování řepky. I tak zůstane tato komodita vysoce výnosná," říká Zítek.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist