https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/prvnim-letosnim-prirustkem-v-olomoucke-zoo-je-obri-kobylka-z-nove-guineje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prvním letošním přírůstkem v olomoucké zoo je obří kobylka z Nové Guineje

6.1.2024 01:01 | OLOMOUC (ČTK)
Prvním letošním novým mládětem v zoo na Svatém Kopečku u Olomouce je kobylka Siliquofera grandis původem z Nové Guineje, která patří mezi největší kobylky na světě. Rozpětí jejích křídel dosahuje až 25 centimetrů, sdělila mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská. Poslední den roku 2023 se v zoo narodilo mládě medojeda kapského.
 

Dlouhou řadu novoročních mláďat letos v olomoucké zoo doplnil zástupce hmyzu, který je součástí nové terarijní expozice. "Jedná se v rámci historie zoo přímo o prvoodchov, a ne pouze jednoho jedince. Stále se totiž líhnou nymfy jedné z největších kobylek světa Siliquofera grandis," uvedla Gronská. Samotné páření nebo kladení chovatelé kobylek nepozorovali. "Proto pro nás objev prvních malých nymf byl velkým překvapením a potěšením," doplnila teraristka Hana Jarošová.

Kobylky Siliquofera grandis zatím nemají české pojmenování. Návštěvníci v teráriu, které bylo otevřeno loni, nejprve podle Gronské hledají malé živočichy. "Jaké je však jejich překvapení, když se jim místo drobné kobylky před očima objeví pořádná kobyla, a ještě díky dokonalým mimikrám vydatně maskovaná. Dospělí jedinci dorůstají deseti až 13 centimetrů s rozpětím křídel přes 25 centimetrů. Váží až 30 gramů," uvedla.

V samém závěru roku 2023 se v olomoucké zoo rozrostla rodina rodina medojeda kapského. "Silvestrovské mládě se těší medojedímu životu, a byť jsme pro jeho klidný odchov zvolili prozatím zázemí, medojedy mohou návštěvníci vidět v pavilonu Kalahari. Podle všech nám dostupných zpráv se mu daří dobře," řekla zooložka Eliška Veselá.

Olomoucká zoo na ploše 42 hektarů chová 1591 zvířat 386 druhů. Loni v zoo odchovali 250 mláďat. Branami zoologické zahrady na Svatém Kopečku v roce 2022 prošlo 367.711 návštěvníků, meziročně o 463 více. Byla to nejvyšší návštěvnost za posledních 11 let. Zřizovatelem zoologické zahrady je olomoucký magistrát, který dotuje její provoz.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist