https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ptaci-zacinaji-hnizdit-np-ceske-svycarsko-omezilo-vstup-na-nektera-mista
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ptáci začínají hnízdit. NP České Švýcarsko omezilo vstup na některá místa

8.3.2015 05:25 | PRAHA (Ekolist.cz)
V loňském roce vyvedli v Českém Švýcarsku sokoli 16 a čápi černí 11 mláďat
V loňském roce vyvedli v Českém Švýcarsku sokoli 16 a čápi černí 11 mláďat
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Václav Sojka / Správa NP České Švýcarsko
Počátkem března omezila Správa národního parku České Švýcarsko vstup do lokalit, ve kterých hnízdí zvláště chráněné druhy ptáků. Celkem se podle mluvčího Tomáše Salova jedná o 23 lokalit. ve kterých hnízdí sokoli stěhovaví, čápi černí a výři velcí. Opatření se nijak nedotýká sítě značených turistických cest, návštěvníci je nadále mohou využívat bez omezení.
 

Uvedené druhy jsou velmi citlivé na rušení člověkem a přijaté opatření mnohonásobně zvyšuje šanci na úspěšný průběh hnízdění a vyvádění mláďat. „Návštěvníci národního parku omezení vstupu do okolí hnízdišť ve valné většině dodržují, a to se také dlouhodobě odráží ve vysoké úspěšnosti hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko. Podle jeho slov se musí ptáci i bez rušení ze strany člověka vyrovnat s celou řadou nástrah, aby mláďata dostala šanci dorůst a osamostatnit se.

Zákazy vstupu jsou platné do 30. června pro hnízdiště sokolů a výrů, v případě čápů černých do 31. července.

Úspěšnost hnízdění zvláště chráněných druhů ptáků je v Českém Švýcarsku tradičně vysoká, pokud v daném roce nenastanou klimatické podmínky, které by je znemožnily. V loňském roce sokoli vyvedli 16 a čápi černí 11 mláďat. Výři velcí obsadili nejméně 17 teritorií. Loňskou sezónu ale poznamenal incident, kdy nedisciplinovaní návštěvníci vyrušili v první zóně národního parku hnízdící pár sokolů, kterému poté na hnízdě zastydla vajíčka. Dalším následkem rušení hnízdících ptáků může být také prochladnutí či úhyn mláďat hlady. Pokud jsou dospělci nuceni hnízdo opustit, mohou vajíčka či mláďata také ukořistit predátoři.


reklama

Další informace |
zv
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist