https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pytlaci-ve-vietnamu-zabili-pet-kriticky-ohrozenych-languru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pytláci ve Vietnamu zabili pět kriticky ohrožených langurů

19.10.2021 12:40 | HANOJ (ČTK)
Podle vietnamských úřadů se jednalo o langury šedonohé (Pygathrix cinerea), které žijí výhradně v lesích v centrálním Vietnamu. Pytláci z místa uprchli. Ilustrační foto
Podle vietnamských úřadů se jednalo o langury šedonohé (Pygathrix cinerea), které žijí výhradně v lesích v centrálním Vietnamu. Pytláci z místa uprchli. Ilustrační foto
Foto | fPat Murray / Wikimedia Commons
Pytláci ve Vietnamu zastřelili pět kriticky ohrožených langurů. Informovala o tom agentura AFP, podle níž jsou tyto opice z čeledi kočkodanovitých často zabíjeny pro maso. Části jejich těl se také využívají v tradiční medicíně.
 

Vietnamská policie usmrcená zvířata našla při pravidelné pochůzce v provincii Quang Ngai ve střední části Vietnamu. Podle vietnamských úřadů se jednalo o langury šedonohé (Pygathrix cinerea), které žijí výhradně v lesích v centrálním Vietnamu. Pytláci z místa uprchli; na místě po nich zůstala motorka, náboje a tlumiče.

Ekologická organizace Fauna & Flora international (FFI) uvádí, že ve světě přežívá již jen necelá tisícovka langurů šedonohých. Jiné organizace zabývající se ochranou životního prostředí se domnívají, že jejich počet může být o něco vyšší, protože některé oblasti s výskytem langurů nebyly ještě podrobně prozkoumány.

"Languři jsou pravidelně obětí ilegálního obchodu s volně žijícími živočichy. Jsou vyhledáváni kvůli masu, tradiční medicíně a jako domácí mazlíčci. Ohrožuje je rovněž odlesňování," píše FFI.

Na základě Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) je langur šedonohý řazen mezi kriticky ohrožené druhy, tedy do nejvyšší kategorie ochrany. Podle vietnamských zákonů může pytlákům za zabití langurů zmíněného druhu hrozit až sedmileté vězení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist