https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/rada-eu-na-klima-az-polovina-vynosu-z-prodeje-povolenek?ids%5Bx19390952efa4abe251d6d28eb42f5f3f%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rada EU: Na klima až polovina výnosu z prodeje povolenek

15.4.2009 16:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Financování budoucího omezování emisí skleníkových plynů bude klíčovým bodem jednání v Kodani, shodli se dnes evropští ministři životního prostředí v Praze. Peníze na opatření v rámci Evropské unie, i za jejími hranicemi, by měly pocházet zřejmě z aukcí emisních povolenek. Na otázku, kolik by do fondu mělo přijít, ale politici dnes nebyli schopni odpovědět. Podle evropského komisaře Stavrose Dimase by mělo jít až o polovinu všech příjmů z aukcí.
 

Martin Bursík na Radě EU
Český ministr Martin Bursík a eurokomisař Stavros Dimas vedli jednání ministrů životního prostředí EU o financování klimatických opatření.
Foto: Jan Symon/MŽP

„Bez peněz nebude žádná dohoda v Kodani,“ řekl dnes novinářům komisař Dimas. Jednou z hlavních otázek, které doprovázejí vyjednávání o budoucí mezinárodní dohodě o omezování klimatických změn, je to, kolik financí se najde na investice do klimatických projektů v rozvojových zemích. Dosud ale nezazněla žádná konkrétní čísla. To kritizovali i zástupci rozvojových zemí na jednání minulý týden v Bonnu. Podle evropského komisaře jsou peníze z prodeje povolenek v aukcích tím nejlepším kandidátem na hlavní zdroj financování. „Na tyto fondy by mohlo jít padesát procent těchto příjmů. Podle současných cen povolenek by šlo zhruba o pětadvacet miliard euro,“ prohlásil Dimas.

Podle něj je ale v tuto chvíli ještě předčasné o přesné částce hovořit, prodej povolenek v aukcích začne fungovat až po roce 2015. Stejně tak není dosud dojednané, kolik peněz by mělo jít na projekty v rámci Evropské unie a kolik na podporu zahraničních. V současném systému Kjótské dohody financují projekty v cizině přímo soukromé firmy v rámci Mechanismu čistého rozvoje (CDM). Dimas navíc připomněl, že i současný kjótský adaptační fond živí především peníze z Evropské unie. Systém financování ale bude potřeba ještě projednat s evropskými ministry financí. „Česká republika jako předsednická země uspořádá setkání na úrovni náměstků ministrů, případně ministrů k této věci,“ řekl novinářům ministr životního prostředí Martin Bursík.

Jak bude financovaný fond na podporu rozvojových zemí, se kterým počítá budoucí kodaňská dohoda, není zatím jasné. Evropští politici počítají s tím, že by měl plně fungovat kolem roku 2020. Tou dobou by měl také již běžet celosvětový obchod s emisními povolenkami, do kterého by se vedle Evropy měly zapojit i USA, Japonsko a další země. "Financování budoucí dohody nemůžeme rozhodovat bez ostatních zemí, systém financování budeme muset domluvit společně," řekl dnes Bursík.

Neformální setkání ministrů životního prostředí nepřineslo žádný text, který by chtělo v rámci předjednávání Kodaňské dohody prosazovat. Zřejmě první evropský text, o kterém se bude v prosinci jednat, by měl vzniknout až v květnu. Další setkání všech mezinárodních vyjednavačů nové smlouvy proběhne v červnu opět v německém Bonnu.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

point carbon - 15. 4. 2009 - Pavel (původní)

Máte lepší nápad jak omezit emise?

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist