Rada EU o životním prostředí projedná klima, velryby a DPH
Rada dnes projednává závěry Evropské unie, které bude prosazovat v rámci jednání v Kodani. Tam by se na konci letošního roku měla nová dohoda o omezování emisí přijmout. Podle Bursíka budou jednání pokračovat dále uvnitř zemí EU a také s dalšími partnery. „Ze všeho nejvíce se těšíme na potvrzení pozice USA a dalších důležitých producentů oxidu uhličitého,“ řekl v Bruselu Bursík. Podle českého ministra životního prostředí, který dnešnímu jednání Rady EU předsedá, nesmí Evropa svůj postoj změkčit, a to ani v důsledku současné ekonomické krize. Podle něj všichni evropští politici vidí krizi jako příležitost ke změnám, které povedou ke vzniku milionů „zelených pracovních míst“ a pomohou nízkouhlíkové ekonomice.
Návrh počítá s rozdělením závazků na snižování skleníkových emisí mezi průmyslové země a rozvojový svět. Jde také o způsoby financování adaptačních opatření na dopady změn klimatu, především právě v chudých rozvojových zemích. Závěry Rady budou podkladem pro Evropskou radu, která zasedá 19. a 20. března 2009.
Dalším bodem dopolední agendy byla revize směrnice o průmyslových emisích (IPPC). Ta se zabývá registrováním, kontrolou a omezováním škodlivých emisí. Rada má projednat zefektivnění způsobu využívání referenčních dokumentů k nejlepším dostupným technologiím (BAT), či rozšíření záběru směrnice na další typy podniků.
Evropští ministři životního prostředí budou také jednat o možnosti přesunout ekologicky příznivé výrobky (především ty, které využívají recyklované materiály) do nižší sazby DPH. Rada EU by mohla tento krok navrhnout Evropské komisi, rozhodnutí by ale muselo být jednomyslné. Schválit by ho museli také ministři financí Evropské unie.
Další dnešní agendou bude jednotný postoj Evropské unie k nadcházejícímu setkání Mezinárodní velrybářské komise (IWC), která bude jednat o povolení Japonsku lovit malé velryby. Probírat se bude také lov pod zvláštním povolením. Ten by se mohl týkat tradičních velrybářských zemí, jako je Dánsko. Dnešní jednání by mělo vytvořit stanovisko pro vyjednávání Velrybářské komise. Podle české strany by mělo být pragmatické. Nemá prý smysl vyjednat příliš tvrdé stanovisko: je například možné povolit lov několika málo kusů velryb pro inuitské komunity.
Dnešní jednání by také mělo rozhodnout ve věci zákazu pěstování geneticky modifikované kukuřice Maďarsku a v Rakousku.
reklama